Wybuchowy Alfred i jego nagroda

Skąd się wzięła nagroda Nobla?

Poszukiwacze 13.04

Nagroda Nobla jest obecnie najbardziej znaną z nagród świata nauki i kultury. Wręczana w dziedzinie: fizyki, chemii, medycyny, literatury i działalności na rzecz pokoju przez niemal 120 lat od jej wręczenia budziła spore emocje i kontrowersje. Nieco mniej znana niż sama nagroda jest historia jej pomysłodawcy i fundatora oraz splotu wydarzeń, który doprowadził do jej ustanowienia.  Dlatego postanowiliśmy porozmawiać na ten temat podczas ostatniego wykładu Poszukiwaczy.

alfrednobel-5bd71d0346e0fb005163fddd

Podczas wykładu Studenci DUCHa poznali historię życia Alfreda Nobla i jego nagrody. Uczniowie dowiedzieli się  również, jak powstał dynamit i w czym jego wynalazca podobny był do Iron Mana/ Tonego Starka z komiksów Marvela. :) Alfred Nobel był wybitnym chemikiem urodzonym w 1833r. w Sztokholmie, w rodzinie prężnie działającego przemysłowca Immanuela Nobla pobierał nauki u najlepszych chemików ówczesnej Europy. Podzielał również pasję swojego ojca do prac nad rozwojem materiałów wybuchowych. Za sprawą włoskiego chemika Ascanio Sobrero zainteresował się badaniami nad ustabilizowaniem nitrogliceryny. W 1867r. swój wynalazek opatentował jako dynamit. Przyniosło mu to niemałą fortunę, lecz również krytykę ze strony działaczy na rzecz pokoju. Za sprawą długoletnich przemyśleń, lecz również i pod wpływem kobiety, hrabiny Berthy von Suttner w swoim testamencie umieścił zapis nakazujący przeznaczenie całego jego majątku na fundusz, z którego mają być przyznawane nagrody osobom które w „poprzedzającym roku przyniosły największe korzyści ludzkości”.

Poszukiwacze 13.04.3

Na koniec zajęć Poszukiwacze mieli ważne zdanie, czyli przedstawienie wynalazku, który „przyniesie największe korzyści ludzkości”. Oczywiście swoje projekty musieli składać przed komisją noblowską, która surowo i merytorycznie oceniała każdy pomysł. Na szczęście mieliśmy przygotowane odpowiednie stroje, w których można było stawić się przed szanowną komisją!

O najważniejszej współczesnej nagrodzie opowiadała nam Katarzyna Mickiewicz.

Poszukiwacze 13.04.2