Debatuję, więc jestem

debaty

Debatuję, więc jestem to nowatorski projekt warsztatów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych stawiający sobie za cel rozwijanie umiejętności publicznego przemawiania, argumentacji i kontrargumentacji oraz zwiększanie udziału młodych ludzi w debacie publicznej. Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych aglomeracji warszawskiej.  Warsztaty podzielone są na trzy części:

1.    Podstawy wystąpień publicznych i budowy argumentu
Uczniowie dowiedzą się jak przełamywać stres związany z publicznym przemawianiem oraz poprzez praktyczne ćwiczenia poznają tajniki autoprezentacji i skutecznej perswazji. Ponadto nauczą się jak tworzyć mocne i przekonujące argumenty.

2.    Prowadzenie dyskusji i kontrargumentowanie
Uczniowie będą doskonalić umiejętności kontrargumentacji poprzez skuteczne identyfikowanie błędów logicznych, niespójności wypowiedzi oraz manipulacji. Co więcej poznają znaczenie merytorycznej dyskusji w życiu codziennym, społecznym i politycznym.

3.    Debata publiczna jako wielowymiarowe wydarzenie
Ukoronowaniem zdobytych umiejętności jest przeprowadzenie formalnej debaty w formacie WSDC (World Schools Debate Championships), która wyjdzie poza ramy standardowego wydarzenia pokazując różnorodne role, które młodzi ludzie mogą pełnić w debacie publicznej społeczeństwa obywatelskiego (np.: fact-check, przekaz medialny)

RC Warsztaty zostaną poprowadzone przez doświadczonych trenerów Fundacji Polska Debatuje.  Jednym z trenerów jest Radosław Czekan:
•    półfinalista Mistrzostw Świata w Debatowaniu w kategorii EFL,
•    Najlepszy Mówca Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych 2014,
•    czołowy mówca turniejów krajowych,
•    współzałożyciel i były prezes Klubu Debat Parlamentarnych UJ.

Radosław przeprowadził dziesiątki warsztatów z zakresu argumentacji, debatowania oraz wystąpień publicznych w tym m.in.  w renomowanym liceum Athens w Kijowie. Dysponuje również ponad 200 h doświadczenia warsztatowego z młodzieżą ponadgimnazjalną.

Korzyści dla uczniów z udziału w projekcie:

• poznanie międzynarodowego formatu debaty kompetytywnej;
  • motywacja do pogłębiania wiedzy, krytycznego analizowania informacji oraz konfrontowania opinii;
  • rozwój umiejętności miękkich tj. perswazji, publicznego przemawiania;
  • poznanie wielu twarzy debaty publicznej;
  • inspirujące i oryginalne zajęcia pobudzające do samodzielnego myślenia;
  • możliwość wzięcia udziału w konkursie na najlepszy argument.

Korzyści dla nauczycieli z udziału w projekcie:

• przedstawienie atrakcyjnej formy angażowania młodzieży;
  • zwiększenie otwartości i aktywności młodzieży w lekcjach;
  • pobudzenie uczniów do aktywnego wypowiadania się oraz aktywności w życiu społecznym;
  • wymiana know-how z Fundacją Polską Debatuje w zakresie metodyki nauczania argumentowania i umiejętności miękkich;
  • zastosowanie nieszablonowych metod dydaktycznych.

Praktyczne informacje:

• warsztaty trwają 6 h lekcyjnych (możliwe rozłożenie na 2 lub 3 spotkania);
  • warsztaty odbywają się w szkole w sali z komputerem, rzutnikiem oraz głośnikami;
  • dla pierwszych 15 klas – 10% zniżki. Standardowa cena cyklu: 40 zł / uczeń.

Ilość miejsc w projekcie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o wypełnienie i nadesłanie formularza zgłoszeniowego.

Więcej informacji: Radosław Czekan – koordynator projektu:
tel. +48

INFORMATOR PDF

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby szerzyć wśród dzieci i młodzieży znajomość historii Polski i świata we wszystkich jej aspektach. Wykłady wykraczają daleko poza zakres programu szkolnego dla poszczególnych klas. Prowadzone są w sposób niekonwencjonalny, inspirujący, angażujący uczestników i budzący fascynację młodego odbiorcy.

DUCH Logo tarcza

Partner merytoryczny:

Fundacja Polska Debatuje poprzez nauczanie pokazuje młodym Polakom jak zabierać głos w ważnych dla nich sprawach. Działaność Fundacji dotyczy również rozwoju sieci klubów debat w największych miastach w Polsce, organizacji Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w Debatowaniu oraz stałej pracy na rzecz poprawy jakości debaty publicznej w Polsce.
polska debatuje