A+ A A-

Noc Muzeów w Muzeum Fabryki - Łódź

Muzeum Fabryki,

ul. Drewnowska 58, Łódź

 

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Muzeum Fabryki przy łódzkej Manufakturze zapraszają na wspólną podróż do starej Łodzi. uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Muzeów będą mieli okazję przymierzyć mieszczańskie stroje z epoki średniowicza i czasów nowożytnych, wysłuchać wykładów dotyczących historii maszyny parowej, czy spotkać się ze… średniowiecznym katem.

 

17 maja br. w czasie Nocy Muzeów w Muzeum Fabryki przy łódzkiej Manufakturze będzie można poczuć DUCHa historii. I choć ta, w wykonaniu Fundacji zaszczepiającej wśród najmłodszych pasję do dawnych dziejów, nie jest zmorą, to o łódzkich zmorach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję się wiele dowiedzieć. Uczestnicy Nocy Muzeów zostaną bowiem zabrani w podróż do starej Łodzi. Młodzi zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wyglądało ich miasto zanim przykryte zostało dymem z łódzkich fabryk, a w okolicach więcej było drzew niż fabrycznych kominów. Chętni przyjrzą się pracy kancelarii miejskiej, własnoręcznie napiszą dokument gęsim piórem i przystemplują go pieczęcią lakową DUCHa. Odwiedzający będą mieli również wyjątkową okazję przymierzenia mieszczańskich strojów z epoki średniowiecza i czasów nowożytnych oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

 

Zwiedzający o mocnych nerwach będą mogli udać się na spotkanie ze średniowiecznym katem, który do Łodzi przyjeżdżał z pobliskiego Rzgowa, położonego wówczas w dobrach pabianickich. Od niego będzie można usłyszeć, jak wyglądał kiedyś przewód sądowy oraz poznać legendę o łódzkiej czarownicy Strasibotce, która choć rzucała uroki i uprawiała czary, to nie umiała latać na miotle.

 

W czasie Nocy Muzeów odbędą się również trzy, bezpłatne wykłady, dotyczące historii maszyny parowej. Słuchacze dowiedzą się jakie były początki wynalazku, który rewolucjonizował rzemiosło, czyniąc z niego przemysł na masową skalę. Oprócz tego będzie można nauczyć się wykonywać prototyp maszyny parowej (tzw. Banię Herona) z puszki po napoju.

 

W czasie zwiedzania urządzony zostanie konkurs wiedzowy, w którym będzie można wygrać trzy indeksy na kursy Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, które od września odbywać się będą w Instytucie Historii UŁ przy ulicy Kamińskiego 27a.

 

 

Wykłady na temat maszyny parowej odbywać się będą o: 19:00, 21:00 i 23:00 w Sali kinowej Muzeum Fabryki. Prezentacja kancelarii łódzkiej i strojów mieszczańskich będzie miała charakter ciągły i odbywać się będzie w Sali warsztatowej Muzeum Fabryki, na piętrze. Na spotkanie z katem będzie można się udać na taras widokowy łódzkiej Manufaktury przy siedzibie Muzeum. Wystawy otwarte będą od 18:00 do 2:00. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatne.

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__