Noc Muzeów w PAŚCIE - Warszawa

Budynek PASTy

ul. Zielna 39, Warszawa

WSTĘP WOLNY

17 maja 2014 r. Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego połączą edukacyjne siły i przybliżą starszym oraz młodszym dzieje najnowsze, zwłaszcza te szczególnie bliskie warszawiakom, czyli historię Powstania Warszawskiego. Wszystkie zaplanowane wydarzenia i atrakcje realizowane podczas Nocy Muzeów są bezpłatne. Na część z nich obowiązują zapisy.

DUCH rozpocznie Noc Muzeów dość nietypowo, bo jeszcze nim się ściemni… O godz. 16:00 na Placu Teatralnym, przed gmachem dawnego Ratusza zaplanowana jest zbiórka do „przebicia się” pod gmach PASTY (ul. Zielna 39). W dalszej części wieczoru i nocy zaplanowano m.in. projekcje filmów o PAŚCIE, a także spojrzenie na Warszawę z historycznego tarasu widokowego, które pozwoli zrozumieć strategiczne znaczenie PASTy w Powstaniu. Na miejscu będzie można obejrzeć wystawę sztandarów Armii Krajowej oraz pamiątek powstańczych, a przed budynkiem zostanie ustawiona replika zdobytego przez powstańców warszawskich niemieckiego pojazdu specjalnego Borgward B-IV. Będzie to jedyna okazja do obejrzenia z bliska pojazdu pancernego takiego, jaki wybuchł 13 sierpnia 1944 r. przy ul. Jana Kilińskiego na warszawskim Starym Mieście. Z kolei na patio stanie specjalna scenografia, wraz z kantyną , dzięki którym goście zostaną przeniesieni w czasy powstania warszawskiego.

Mimo, że budynek kojarzy się z poważnym wydarzeniem, nie zabraknie atrakcji przewidzianych specjalnie dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy będą mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu poczty polowej i wcielić się w historyczną rolę młodych pocztowców, dzięki zadaniom przygotowanym przez organizatorów. Stworzenie przesyłki, szyfrowanie, pokonanie specjalnej trasy znajdującej się przed budynkiem, to tylko niektóre z wyzwań, jakie czekają na dzieci przy okazji Nocy Muzeów. Dodatkowo będzie można wysłuchać wykładu o najmłodszych żołnierzach powstania, a także skompletować własną kartę „Młodego Zawiszaka”, zdobywając pieczątki potwierdzające udział w poszczególnych wydarzeniach. Podsumowaniem i ukoronowaniem wizyty w PAŚCIE będzie możliwość wzięcia udziału w quizie komputerowym na temat poczty polowej, powstania warszawskiego oraz historii Warszawy. Do wygrania indeksy Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii na rok akademicki 2014/2015!

Plan wydarzeń organizowanych przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Fundację Polskiego Państwa Podziemnego, Noc Muzeów, 17 maja 2014 r.:

16.00-17.00 – zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów na spacer szlakiem słynnego „Przebicia do Śródmieścia”, czyli szlakiem bojowym kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, jedynej kompanii Grupy „Północ”, której udało się naziemne przebicie do Śródmieścia. Zbiórka 16.00 – Plac Teatralny. Uczestnicy wraz z przewodnikiem – członkinią Grupy Historycznej „Radosław” – przejdą cały szlak, poznając miejsca, które mijamy codziennie, nie wiedząc, że były one świadkami dramatycznych wydarzeń. Spacer zakończy się w budynku PASTy, czyli w siedzibie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie uczestnicy otrzymają pamiątkowe pieczątki oraz będą mogli wziąć udział w dalszych punktach programu. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

17.00-24.00 na patio budynku PASTy działać będzie Poczta Polowa. Będzie można się dowiedzieć jak funkcjonowała instytucja uważana za jeden z lepiej zorganizowanych elementów powstańczej administracji cywilno-wojskowej, a obsługiwana przez kilkunastoletnią młodzież – członków Zawiszaków – najmłodszej grupy harcerzy Szarych Szeregów. Na uczestników czekają także zadania do wykonania, np. dostarczenie przesyłek czy rozszyfrowanie meldunku.

17.30 oraz 19.30 – wykład dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Powstanie Warszawskie oczami najmłodszych uczestników”. Magdalena Stulgis – członkini Grupy Historycznej Radosław – opowie o tym, że Powstanie nie było tylko sprawą dorosłych, że wiele dzieci nawet bardzo młodych czynnie włączało się w walkę. Wykład ten niesie ze sobą dużą dawkę informacji niezwykle istotnych dla każdego młodego warszawiaka, a zarazem stanowi okazję do obejrzenia wielu powstańczych rekwizytów. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

17.00-24.00projekcja filmów o budynku PASTy. Jeden z nich przedstawia historię budynku, oraz relację z jego zdobycia, drugi – rekonstrukcję tych zdarzeń zorganizowaną kilka lat temu przez FPPP oraz GH Radosław. Seanse będą rozpoczynać się co 30 minut.

17.30-21.00w jednej z sal wykładowych zorganizowany zostanie komputerowy quiz o tematyce związanej z Warszawą oraz Powstaniem Warszawskim . Wśród osób, które uzyskają najlepszy wynik rozlosowane zostaną indeksy Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii na rok szkolny 2014/2015.

17.00-24.00 – możliwość wejścia na taras widokowy budynku PASTy.