Program DUCH UW

Seba na UW

Edukacja w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii odbywa się następujących grupach wiekowych:
Grupy Obserwatorów – uczniowie klas I i II szkoły podstawowej
Grupy Poszukiwaczy – uczniowie klas III szkoły podstawowej
Grupy Badaczy – uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej
Grupy Podróżników – uczniowie klas VI szkoły podstawowej
Grupy Twórców – uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej

W każdej grupie wiekowej omawiane są inne zagadnienia, dostosowane do poziomu słuchaczy zarówno pod względem złożoności, jak i sposobu przedstawienia.
Uczniowie klas I - II zaczynają swoją przygodę z DUCHem od pytania: Co się działo? Jak to było? czyli z poziomu Obserwatora – oglądającego obrazy z przeszłości oraz Poszukiwacza (klasy III) – aktywnie odnajdującego historyczne pamiątki i źródła historyczne wokół siebie.
Następnie przechodzą do pytania: Dlaczego tak się stało? czyli do poziomu Badacza dociekającego przyczyn zmian zachodzących w poszczególnych dziedzinach życia oraz Podróżnika wyruszających szukać odpowiedzi.
Kolejnym etapem jest pytanie: Co z tego wynikło? To poziom Twórcy, potrafiącego tworzyć scenariusze wydarzeń, dopatrywać się przyczyn współczesnych wydarzeń w Polsce i na świecie w wydarzeniach historycznych.