A+ A A-

Dlaczego warto uczyć się historii?

Daty, miejsca bitew, długie nazwy traktatów i imiona poszczególnych królów. Z tym wielu uczniom kojarzy się nauka historii. Wszystkie te fakty, nazwy partii politycznych i nazwiska słynnych malarzy trzeba znać na pamięć i udowodnić to na sprawdzianie. Kiedy na kolejnym etapie edukacji wracają poszczególne tematy poruszane wcześniej w szkole podstawowej, przeciętny uczeń zdążył już wszystko zapomnieć i z wielkim trudem próbuje sobie przypomnieć, o co w tym wszystkim chodziło. Musi więc ponownie przyswoić daty i nazwiska, które nie zawsze zostaną mu w pamięci w dorosłym życiu. Po co zatem w ogóle uczyć się historii?
Nadawanie sensu
Chyba nikt z nas nie lubi uczyć się czegoś bez sensu. Naszej nauce zazwyczaj towarzyszą konkretne plany. Chcemy się nauczyć programowania, aby później móc stworzyć stronę dla swojej firmy. Chcemy podnieść swoje kwalifikacje w zakresie krawiectwa, aby móc uszyć dziecku strój karnawałowy. Chcemy pójść na kurs księgowości, żeby sprawniej rozliczać swoje wydatki. Dzieci potrzebują podobnego motywatora. W przypadku historii można wykorzystać… ciekawość.

Zwiedzając nowe miejscowości podczas wakacji, czy nawet oglądając telewizję, mogą pojawić się pytania: „co to jest?”, „dlaczego oni tak postępują?”, „co tu było kiedyś?”. Dobrze jest zwrócić na nie uwagę i przekazać dziecku choćby najprostsze odpowiedzi. Nie musimy dysponować rozbudowaną wiedzą – jeśli czegoś nie wiemy, zawsze warto pokazać, gdzie i jak szukać informacji. Wspólne poszukiwania mogą przybrać formę tropienia historii.

Kluczem jest wykorzystanie zainteresowania dziecka i zastąpienia długiej listy dat wspólnym odkrywaniem. Na przykład, widząc ruiny zamku, możemy opowiedzieć, kto tu mieszkał, a w domu znaleźć więcej informacji na temat okoliczności zniszczenia budowli. To z kolei może być pretekstem do opowiedzenia o dawnych wojnach i sytuacji w kraju sprzed pięciuset lat. Warto też pielęgnować myślenie przyczynowo-skutkowe, zachęcając dzieci do stawiania sobie pytań: „dlaczego ten zamek jest zniszczony?”, „dlaczego wybuchła taka wojna?”.

Dziecko zachęcone do odkrywania historii łatwiej będzie w przyszłości dostrzegać związek teraźniejszości z przeszłością. O wiele prościej jest zrozumieć dorosłemu człowiekowi współczesne wydarzenia, gdy ma wiedzę o tym, co działo się wcześniej. Łatwiej jest również wychwycić konteksty i nawiązania kulturowe w filmach i literaturze.

Warto jest uwrażliwić dziecko na potrzebę przekazywania wiedzy o przodkach i tych, którzy żyli tu przed nami wskazując, że ich losy, pragnienia i problemy często były bardzo zbliżone do naszych. Wreszcie, nauka historii w oparciu o oglądane przedmioty i obiekty zabytkowe pozwoli zrozumieć potrzebę ich ochrony.

Tropem opowieści
Historia jest nauką specyficzną – bada to, co wydarzyło się w przeszłości. Uda się ją wykorzystać jednak tylko wtedy, gdy zwrócimy dziecku uwagę na to, co kryje się za szeregiem dat z podręcznika. Każda dobra opowieść musi mieć bohatera, dlatego wspólne odkrywanie historii dobrze jest zacząć od zaprezentowania ciekawych postaci, przez pryzmat których można pokazać realia konkretnej epoki. Opowieść bardzo pobudza wyobraźnię. Warto jest wykorzystać zainteresowanie dziecka bajkami, aby przekazać mu w ciekawy sposób wiedzę na temat przeszłości. Pamiętajmy, że nikt nie lubi słuchać długich i nudnych wykładów. Zatem zamiast opowiadać ogólnie o rewolucji przemysłowej, wybierzmy jednego z czołowych wynalazców epoki i spróbujmy przybliżyć dziecku jego życie i problemy, z jakimi musiał się zmagać.

Dobrze jest poszukać tła dla naszej historii. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie i dziecku, że za ruinami widocznymi w krajobrazie, za zarośniętym cmentarzem w lesie lub za starym medalem wojennym znalezionym w szufladzie, kryje się opowieść. W poszukiwaniu takiego tła można też zaplanować wycieczkę do muzeum. Warto wcześniej wprowadzić dziecko w temat, bądź nawet pokusić się o postawienie jakiegoś zadania, na przykład znalezienia na ekspozycji konkretnego przedmiotu lub odpowiedzi na pytanie. Jeżeli dziecko lubi konwencję gry, może to być dla niego ciekawa forma, która jednocześnie pozwoli mu na większe skupienie i uważną obserwację w celu rozwiązania zagadki. Samodzielne poszukiwanie odpowiedzi wpłynie dodatnio na stopień zapamiętywania nowych informacji.

a DUCH LR graf1

Rozwijanie wszelkimi zmysłami
Elementem dodatkowym mogą być opowieści budowane wokół przedmiotu znajdującego się w domu, na przykład rodzinnej pamiątki lub zdjęć. Omawiając przeszłość dotyczącą najbliższej rodziny, dziecku łatwiej będzie się z nią utożsamić, przez co może być dla niego bardziej atrakcyjna.

Jeżeli zauważymy, że historia wzbudza w dziecku ciekawość, a nauka jej sprawia mu przyjemność, warto wówczas rozwijać jego zainteresowania na dodatkowych zajęciach. Dobrym rozwiązaniem są warsztaty, kluby zainteresowań lub uniwersytety dziecięce, na których uczeń może nie tylko rozwijać swoją pasję, ale też spotkać rówieśników. Takim przykładem jest Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, który podczas swoich zajęć wykorzystuje zarówno formy gier, opowieści, jak i rekwizyty oraz stroje, pozwalające wczuć się w historyczne postacie. Zajęcia prowadzą wykładowcy z ogromną pasją, którzy w porywający, barwny sposób zachęcają swoich słuchaczy do zgłębiania tematu.

Podczas zajęć nasi wykładowcy starają się maksymalnie różnicować sposoby nauki, aby była ona zabawą i przyjemnością, co znacząco poprawia stopień przyswajanej wiedzy. Często zajęciom towarzyszą zadania manualne, plastyczne, a nawet elementy teatru, nauki tańca lub szermierki. Fundamentalnym elementem w podejściu do opowiadania historii jest pokazanie jej wszechstronności – przeszłość to nie tylko suche fakty i daty, ale również stroje, przepisy kulinarne, stare budowle, zagadki kryminalne na królewskich dworach, kulisy konstruowania pierwszych wynalazków, afery szpiegowskie, dawna muzyka, stare przedmioty znalezione w ziemi i wiele, wiele więcej. Podczas zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, młodzi studenci budują makiety, poznają dawne gry i zabawy, wczuwają się w rolę wikingów, greckich obywateli lub generałów i polityków walczących o niepodległość. Rokrocznie zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy.

a DUCH LR graf2

Po co to wszystko?
Historia – jak mawiali starożytni – jest nauczycielką życia. Ponadto ma jeszcze jedną, ogromną zaletę: skłania do rozmowy. Ostatecznie, trudno jest opowiadać bez obecności drugiej osoby, która słucha. Jeżeli pokażemy dziecku, że historia ma wiele oblicz do odkrycia, możemy rozbudzić w nim prawdziwą pasję. Nie zapominajmy przy tym, że ta pasja może mieć wymierne pozytywne skutki w dorosłym życiu naszego syna czy córki. Historia bowiem uczy kojarzyć fakty, dostrzegać związku przyczynowo – skutkowe, myśleć krytycznie, analizować. Uczy otwartości i tolerancji. Otwiera prestiżowe drzwi, takie jak prawo czy dyplomacja, ale również przyda się przeszłemu ekonomiście (umiejętność analizowania). Znajomość historii potrzebna jest nowoczesnym, otwartym na świat ludziom. Uczmy więc jej nasze dzieci. To piękny dar, który możemy im dać. 

DZIECIĘCY UNIWERSYTET CIEKAWEJ HISTORII FUNDACJA NAUK ŚCISŁYCH

eureka

Młodzi naukowcy! Zapraszamy Was serdecznie na zajęcia EUREKA!
EUREKA! to interdyscyplinarny cykl spotkań przygotowany przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Fundację Nauk Ścisłych, dedykowany uczniom ciekawym świata, gotowym pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać pasje. To sobotnie warsztaty dostępne dla uczniów nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski – odbywają się online.

W roku szkolnym 2023/2024 tematem przewodnim ERUREKI będzie historia techniki, nauki i wynalazków. Dowiecie się, jak ludzie radzili sobie bez telefonu, komputera a nawet… bez bieżącej wody. Jakie pomysły ułatwiały życie i kto na nie wpadł. Sprawdzicie, jak są skonstruowane poszczególne wynalazki , jak działają oraz jak się rozwijają.

EUREKA to:
- 20 godzin aktywnych warsztatów
- gry, zabawy, quizy przygotowane przez doświadczonych i cierpliwych wykładowców
- zajęcia w grupach wiekowych
- warsztaty w czasie rzeczywistym (online) dostępne do odsłuchania po zajęciach
- dyplomy na koniec roku
NA ZAJĘCIA ZAPRASZAMY:
- uczniów szkół podstawowych od 1 do 8 klasy, zainteresowanych rozwojem techniki, nauki a także… historią
KIEDY ZACZYNAMY?
- na przełomie września i października 2023
CO TRZEBA MIEĆ?
- zapał do pracy, odrobinę wytrwałości. Nie trzeba mieć dostępu do żadnej aplikacji, aby dołączyć do zajęć wystarczy kliknąć link.

Koszt zajęć: 650 zł za cały rok zajęć = 20 godzin zajęć (możliwa płatność w ratach 2x 325zł)

 

 

Зустрінемось у Варшаві!

bener nowy ua

Зустрінемось у Варшаві!  
Польсько-українська інтеграція на тлі історії

WERSJA POLSKA

 

Фундація «Дитячий університет цікавої історії» у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) запрошує дітей та молодь із польських та українських родин разом вивчати історію Варшави під час ігор, майстер-класів та екскурсій, а також до знайомства, інтеграції та спільного вивчення польської та української.

Ми підготували для Вас кілька триденних циклів занять ЧЕРЕЗ ШЛУНОК ДО СЕРЦЯ в різних дільницях Варшави. Темою наших зустрічей будуть кулінарні традиції, особливості приготування їжі та, звісно ж, історія.

Перша зустріч - гра в стилі RPG, проте на комп'ютері, а в реальному світі. Ви будете грати в ролі торговця, кухаря, лицаря. Чи будете ви сміливі чи обачні при виконанні завдань кожного раунда? Будете грати ва-банк чи ваша стратегія буде обережною та обдуманою? Хто виграє? А що достанеться переможцям? На всі ці питання ми отримаємо відповіді в процесі гри.

Друга зустріч – це похід до варшавського музею, під час якого ми уважно розглянемо та дізнаємось про витвори мистецтва, пов’язані з їжею та бенкетуванням. Однак це буде не звичайний візит до музею, адже ведучі розкажуть нам дивовижні історії та покажуть особливі експонати.

Третя зустріч має назву Кухонні таємниці і є квест-кімнатою, пов’язаною з приготуванням і подачою їжі. Ваши завданням буде розв’язання серії загадок для комплектування набору продуктів і кухонного приладдя, а потім створення польських і українських страв. У процесі забави ви вивчите прислів’я, пов’язані з їжею, назви харчових продуктів, а також слова і фрази, пов'язані з частуванням. Після занять планується спільне застілля!

Наші зустрічі відбудуться в наступних термінах:

 

 Будинок ПАСТ-и
ul. Zielna 39

30 жовтня - Гра РПГ
5 листопада - Музей
6 листопада - Квест-кімната
РЕЄСТРАЦІЯ

МДК Охота
ul. Rokosowska 10

6 листопада - Музей
12 листопада - Гра РПГ
19 листопада - Квест-кімната
РЕЄСТРАЦІЯ

Gościniec Wesoła
ul. Trakt Brzeski 90

13 листопада - Гра РПГ
20 листопада - Музей
27 листопада - Квест-кімната
РЕЄСТРАЦІЯ 


 Будинок ПАСТ-и
ul. Zielna 39

13 листопада - Музей
20 листопада - Квест-кімната
27 листопада - Гра РПГ
РЕЄСТРАЦІЯ

 


 Будинок ПАСТ-и
ul. Zielna 39


10 грудня - Музей
17 грудня - Гра РПГ
18 грудня - Квест-кімната
РЕЄСТРАЦІЯ

 

 Години занять в указаних термінах. Кожного дня дві групи:

ГРУПА 1: 11:00 - 13:00
ГРУПА 2: 14:00 - 16:00

Запис до групи передбачає участь у кожній з трьох зустрічей циклу.

 ЗАНЯТТЯ РЕАЛІЗУЮТЬСЯ ЗА ПІДТРИМКИ ЮНІСЕФ, БЕЗКОШТОВНІ, ЗА ПОПЕРЕДНЬОЮ РЕЄСТРАЦІЄЮ.

Учасникам першої частини проекту нагадуємо про найближчі події:

Заняття вокально-театральні в Будинку ПАСТи, вул. Zielna 39:

05/11/2022, 19/11/2022, 26/11/2022, 03/12/2022

 

Заняття призначені для польських і українських дітей та молоді, запрошуємо теж охочих опікунов. Всі матеріали буде приготовано в двох мовних версіях. На кожному занятті буде присутній перекладач.

 

Більше інформації польською і українською мовами: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

ukraina logosy belka

 

NIEWIDZIALNE MIASTO

zamazana panorama Warszawy, której jedynie fragment jest wyraźny, widoczny przez lupę

Zapraszamy na niezwykłe spacery po NIEWIDZIALNYM MIEŚCIE!

Spacery mają na celu przybliżenie mieszkańcom stolicy mniej znanych historii dotyczących miasta. Każdy zna Zamek Królewski, Pałac Kultury, Barbakan czy Teatr Wielki. My podczas zajęć zajmiemy się tym, czego nie widać – miejscami i budynkami, po których został tylko fundament, piwnica, pagórek lub po prostu wspomnienie. Będziemy omawiać miejsca ważne dla historii Warszawy, choć już nieistniejące.

nm tabela

Spacery skierowane są przede wszystkim do mieszkańców Warszawy, którzy chcą bliżej poznać historię swojego miasta. Jako głównego odbiorcę wskazać można rodziny z dziećmi, ale właściwie nie ma tu limitu wieku – aby dzieci mogły skorzystać ze spaceru jak najlepiej, preferowana dolna granica wieku to 7 lat. Górnej granicy wieku nie przewidujemy.

W tym roku kontynuujemy nasze wycieczki, których cykl rozpoczęliśmy w ubiegłe wakacje. Zapraszamy!
DATY SPOTKAŃ w roku 2023:
17.06.2023 - Mokotów
18.06.2023 - Wola

24.06.2023 - Praga Południe
25.06.2023 - Śródmieście
1.07.2023 - Rembertów
2.07.2023 - Żoliborz
5.08.2023 - Tereny nadwiślańskie
6.08.2023 - Bielany
12.08.2023 - Wesoła
13.08.2023 - Włochy
9.09.2023 - Białołęka
10.09.2023 – Wilanów

 

START: 11.00 (czas spaceru ok. 2 godziny). Spacery są bezpłatne. Czekamy na Was w weekendy!

17.06.2023  – MOKOTÓW - Lotniska i orientalne kryjówki króla
Gdzie lądowały samoloty w czasach II Rzeczypospolitej? Który król szukał kryjówki w Warszawie przed skrytobójcami? I gdzie znajdował się dawny mokotowski lunapark? Podczas spaceru po Mokotowie poznacie odpowiedzi na te i inne pytania.
Zbiórka: Przy wejściu do parku Pole Mokotowskie, obok przystanku Stefana Batorego 01 i
Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Nr 28
Koniec trasy: Park Morskie Oko dystans do przejścia: około 4 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-mokotowie-lotniska-i-orientalne-kryjowki-krola/

 

18.06.2023  – WOLA - Dzielnica początkujących królów
Wola nieodmiennie może się kojarzyć z polami, na których dokonywano wyborów nowych królów. Podczas spaceru poznacie te wydarzenia „zza kulis”! Dowiecie się także, gdzie w ogóle zaczęła się Wola i jaką rolę odegrała w walce o wolność Polski. Zapraszamy!
Zbiórka: Cerkiew św. Jana Klimaka przy ul. Wolskiej 138/140
Koniec trasy: Park Moczydło; dystans do przejścia: około 3,5 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-woli-dzielnica-poczatkujacych-krolow/

 

24.06.2023  – PRAGA POŁUDNIE - Grochów w epoce kamienia i inne historie
Sprawdzimy, co się działo na Grochowie, zanim powstała Warszawa. Przeniesiemy się do epoki kamienia i poznamy najnowsze odkrycia stołecznej archeologii. Zagłębimy się też w labirynty uliczek Pragi Południe i odkryjemy jej tajemnice sprzed stu lat... Chodźcie z nami!
Zbiórka: Kościół Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365)
Koniec trasy: skrzyżowanie Grochowskiej i Mińskiej, niedaleko punktu startu; dystans do przejścia: około 3 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-pradze-poludnie-pt-grochow-w-epoce-kamienia-i-inne-historie/

 

25.06.2023  – ŚRÓDMIEŚCIE - Niewidzialne, acz prestiżowe opłotki centrum
Tym razem ruszymy na spacer po centrum. Myślicie, że je znacie? Każdy turysta i mieszkaniec stolicy kojarzy Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, czy ulicę Chmielną – my wybierzemy się na spacer „od kuchni”. Sprawdzimy, gdzie mieszkał wielki cukiernik, posłuchamy o hodowcy bratków, poszukamy podziemnych pałaców, a na koniec wytropimy przedwojennych cwaniaków i szulerów.
Zbiórka: Plac Zamkowy, obok wieży kościoła św. Anny
Koniec trasy: ul. Szpitalna, niedaleko metra centrum; dystans do przejścia: około 4 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-srodmiesciu-pt-niewidzialne-acz-prestizowe-oplotki-centrum/

 
1.07.2023  – REMBERTÓW - Pocisk! Sekrety KGB
Wędrując po Rembertowie przeniesiemy się w czasy nieodległe, acz  wciąż tajemnicze. Poszukamy śladów wyjeżdżającej armii rosyjskiej i sprawdzimy, jakie sekrety próbowali zabrać ze sobą. Spróbujemy też odszukać dawne fabryki produkujące pociski i zobaczyć, co z nich zostało.
Zbiórka: Parking przy PKP Rembertów, na ulicy Bellony
Koniec trasy: w pobliżu miejsca zbiórki; dystans do przejścia: ok. 3km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-rembertowie-sekrety-kgb/

 

2.07.2023 – ŻOLIBORZ - Duchy i twierdze zielonego Żoliborza
Cytadela warszawska to obiekt związany z okresem zaborów. Dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych XIX-wiecznych zabytków. My podczas spaceru poznamy jej mniej znane obiekty. Sprawdzimy, gdzie straszą duchy i co wcześniej znajdowało się na miejscu żoliborskich twierdz. Odkryjcie sekrety Żoliborza razem z nami!
Zbiórka: przy kinie Wisła na Placu Wilsona
Koniec trasy: w Parku Żeromskiego (przy forcie Sokolnickiego); dystans do przejścia: ok. 3km

Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-zoliborzu-pt-duchy-i-twierdze-zielonego-zoliborza/

 

5.08.2023 – TERENY NADWIŚLAŃSKIE - Królewska kradzież Wisły i inne opowieści
Spacer wzdłuż Wisły pozwoli nam cofnąć się w czasie i poznać historię współistnienia rzeki z mieszkańcami Warszawy. Który król ukradł kawałek Wisły? Jakie tajemnice kryją szuwary? I jak pewien Włoch oszukiwał ludzi żyjących trzysta lat później? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas spaceru.
Zbiórka: Pomnik ks. Skorupki, plac Weteranów 1863 Roku, Warszawa, Praga Północ
Koniec trasy: Most Gdański (wschodni brzeg); dystans do przejścia: ok. 2,5 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-terenach-nadwislanskich/


6.08.2023 – BIELANY - Imprezy u białych zakonników
Ruszymy tropem białych zakonników i poznamy historię dzielnicy. Dowiemy się, jakie były jej początki i jak pola zamieniły się w… zdobycz robotniczą. Zagłębimy się w miejski las i poznamy historie w nim się kryjące. Nie może was zabraknąć!

Zbiórka: przed Cafe de la Poste, ul. Schroegera 72, nieopodal Placu Konfederacji
Koniec trasy:
Przystanek Las Bielański (ul. Marymoncka); dystans do przejścia: ok. 2km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-bielanach/



12.08.2023 – WESOŁA -  Gdy Wesoła graniczyła z Austrią
Wesoła to jedna z największych obszarowo dzielnic Warszawy. Jej większość stanowią lasy. Wędrując po zielonych ścieżkach poszukamy dawnych granic i miejsc, gdzie rozgrywały się walki o wolność. Poznamy też zakamarki związane z II Rzeczpospolitą.
Zbiórka: Obok przedszkola Limonka, Warszawska 57, Wesoła
Koniec trasy: Obok przedszkola Limonka, Warszawska 57, Wesoła; dystans do przejścia: ok. 3,8 km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-wesolej/

13.08.2023 – WŁOCHY - Motyki, koziorożce, cietrzewie i energetyka jądrowa
Co mają wspólnego koziorożce z cietrzewiami? Czy stare forty mogą mieć związek z energetyką jądrową? Podczas spaceru dowiecie się, jakie tajemnice  kryją dawne ruiny, a także gdzie produkowano grabie i motyki. Włochy to dzielnica pełna zagadek!
Zbiórka: przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 94, ul. Cietrzewia 22a
Koniec trasy: Park Koziorożca; dystans do przejścia: ok. 3,8 km

Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/spacer-po-wlochach/

9.09.2023 – BIAŁOŁĘKA - Bona na Białołęce, czyli wszystko, czego nie spodziewasz się po tej dzielnicy
Białołęka to dla wielu mieszkańców Warszawy synonim słowa „daleko”. Kojarzona jest z blokowiskami i dzielnicą sypialną stolicy, jednak kryje w sobie wiele ciekawostek. Na spacerze sprawdzimy, co zostało po mieszkających tu kiedyś Olędrach, a także gdzie jeden z królów miał swój zwierzyniec. Odwiedzimy jeden z najstarszych kościołów Warszawy i odkryjemy, co miała z nim wspólnego królowa Bona. Zapraszamy!
Zbiórka: ul Głębocka 110, parking przed wejściem do Biedronki
Koniec trasy: skrzyżowanie ulic Głębockiej i Berensona, dystans do przejścia: ok. 4km
Zapisy: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/niewidzialne-miasto-spacer-po-bialolece/

10.09.2023 – WILANÓW - Z wizytą u romantycznego Maurycego
Wilanów – dzielnica króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki, o których dziejach uczy się każdy warszawiak. My podczas spaceru zgłębimy te mniej znane historie. Odwiedzimy zagubione w lesie ruiny i poznamy ich dzieje. Posłuchamy o wielkich rodach związanych z dzielnicą, szalonych magnatach i Milanie, który stracił swoje imię przez obecność królewskiej siedziby. Przed wami szereg zagadek, dzięki którym bliżej poznacie Wilanów!
GODZINA STARTU:
I grupa: 11.00
II grupa: 11.30
START GRY: Przy budynku dawnego komisariatu policji, ul. Stanisława Kostki Potockiego 19
CZAS TRWANIA: ok. 2 godziny, dystans do przejścia: ok. 3,8 km
ZAPISY: https://zwalcznude.pl/wydarzenia/niewidzialne-miasto-spacer-po-wilanowie/

 

Spacery organizuje Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Fundacja Zwalcz Nudę w ramach projektu "KAPITAN WARSZAWA" dzięki współfinansowaniu ze środków m.st. Warszawy

niewidzialne miasto logosy

SPOTKAJMY SIĘ W WARSZAWIE!

banner nowy

Integracja polsko-ukraińska z historią w tle

WERSJA UKRAIŃSKA

 

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zaprasza dzieci i młodzież z rodzin polskich i ukraińskich do wspólnego poznawania historii Warszawy, do wspólnej zabawy podczas gier, warsztatów i wspólnych wyjść do muzeów, do nawiązywania znajomości, integracji oraz uczenia się języka zarówno polskiego jak i ukraińskiego.

Przygotowaliśmy dla Was kilka trzydniowych cykli zajęć PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA  w różnych dzielnicach Warszawy. Tematem naszych spotkań będą tradycje kulinarne, osobliwości gotowania i oczywiście historia.

Pierwsze spotkanie to w gra w stylu RPG, tylko nie na komputerze, a w rzeczywistym świecie. Wcielicie się w kupca, kucharza, rycerza. Czy do zadań, jakie będą do wykonania w poszczególnych rundach, podejdziecie brawurowo czy zachowawczo? Czy będziecie grać va banque czy Wasza strategia będzie ostrożna i pełna namysłu? Kto wygra? I jaka nagroda przypadnie zwycięzcy? Na wszystkie te pytania otrzymamy odpowiedź w toku zabawy.

Drugie spotkanie  to wyprawa do warszawskiego muzeum, żeby z bliska popatrzeć i poznać dzieła sztuki związane z jedzeniem i biesiadowaniem. To nie będzie jednak zwykła wizyta w muzeum, bo prowadzący zajęcia opowiedzą nam niesamowite historie  i pokażą specjalne eksponaty.

Trzecie spotkanie nosi tytuł Kuchenne tajemnice i jest to pokój zagadek o tematyce związanej z przygotowywaniem i serwowaniem posiłków. Waszym zadaniem będzie rozwiązanie serii zadań, aby skompletować zestaw produktów spożywczych i kuchennych przyrządów a następnie stworzenie polskich i ukraińskich potraw. Przy okazji poznacie nazwy produktów spożywczych, a także słowa i wyrażenia związane z poczęstunkiem. Po zajęciach zaś zaplanowana jest wspólna biesiada! 

Spotkania odbędą się w następujących terminach:

 Budynek PASTy
ul. Zielna 39

30 października - Gra RPG
5 listopada - Muzeum
6 listopada - Pokój zagadek
ZAPISY


MDK Oсhota
ul. Rokosowska 10

6 listopada - Muzeum
12 listopada - Gra RPG
19 listopada - Pokój zagadek
ZAPISY

Gościniec Wesoła
ul. Trakt Brzeski 90

13 listopada - Gra RPG
20 listopada - Muzeum
27 listopada - Pokój zagadek
ZAPISY



Budynek PASTy
ul. Zielna 39

13 listopada - Muzeum
20 listopada - Pokój zagadek
27 listopada - Gra RPG
ZAPISY


 


Budynek PASTy

ul. Zielna 39

10 grudnia - Muzeum
17 grudnia - Gra RPG
18 grudnia - Pokój zagadek
ZAPISY


Godziny zajęć w powyższych terminach, każdego dnia dwie grupy:  

GRUPY 1:  11:00 – 13.00
GRUPY 2: 14:00 – 16.00.

 Zapis do grupy zakłada udział w każdym z trzech spotkań cyklu.

ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE , OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży polskiej i ukraińskiej i ich opiekunów. Wszystkie materiały zostaną przygotowane w dwóch wersjach językowych.
Na wszystkich zajęciach będzie obecny tłumacz.

Więcej informacji w języku polskim i ukraińskim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

UWAGA! PRZED NAMI JESZCZE KILKA SPOTKAŃ KOŃCZĄCEGO SIĘ CYKLU:

5 listopada rozpocznie się ostatni w tym sezonie cykl projektu pod nazwą „Śpiewać każdy może… po polsku i po ukraińsku”. Będzie to cykl czterech mistrzowskich kursów historyczno-artystycznych z polskimi i ukraińskimi prezenterami, podczas których wspólnie z dziećmi będziemy śpiewać, improwizować, zagramy w prawdziwym teatrze cieni i dobrze się pobawimy na różne sposoby. A przy tym dowiemy się wiele o historii sztuki ludowej i folklorze narodów ukraińskiego i polskiego.
Zajęcia będą się odbywać w obu językach, polskim i ukraińskim, wszystkie materiały dla uczestników będą dostępne w obu wersjach językowych.
Spotykamy się z uczestnikami w budynku PAST-y (ul. Zielna 39) w soboty o godzinie 14:00 w następujących terminach:
5, 12, 26 listopada, 3 grudnia
Zaleca się udział w każdym z czterech spotkań, ponieważ za każdym razem zrobimy coś nowego.
ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE , OBOWIĄZUJĄ ZAPISY.
Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/Dnxq2ha83Fi1V1286

Godziny spotkań: 14.00-16.00

 Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel:  692 981 439

 

 ukraina logosy belka

Więcej artykułów…

  1. ZAPRASZAMY NA URODZINY
  2. TWÓRCY
  3. PODRÓŻNICY
  4. POSZUKIWACZE
..__