A+ A A-

Projekty edukacyjne 2022/2023

W roku szkolnym 2022/2023 dzięki współfinansowaniu z Biura Edukacji m.st. Warszawy Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii realizuje w warszawskich szkołach podstawowych projekty:

warszawo

WARSZAWO, POZNAJMY SIĘ - edycja na słodko to trzyetapowy projekt mający  na  celu  rozwijanie  kompetencji naukowych oraz promocję nauk humanistycznych, w tym szczególnie historii. Projekt jest kierowany do uczniów klas 3 warszawskich szkół podstawowych.

Każda klasa zgłoszona przez szkołę do projektu, przechodzi przez trzy ścieżki edukacyjne: odkrywam – tworzę – wiem, biorąc udział w warsztatach, tworząc własny projekt badawczy, a na koniec sprawdzając swoją wiedze przez udział w quizie.

BRAK WOLNYCH MIEJSC NA ROK SZKOLNY 2022/23

 

 

 

pokoj zagdek logo

HALO! BĘDZIE ROZMOWA - POKÓJ ZAGADEK I TAJEMNICE PASTY -Halo! Będzie rozmowa to spotkanie dla klas 1-3 z warszawskich szkół podstawowych w pokoju zagadek utworzonym w ciekawym i mało znanym budynku PASTy, w którym przed laty mieściła się centrala telefoniczna. Spotykamy się w sali, w której utworzony jest pokój zagadek nawiązujący tematyką do dwudziestolecia międzywojennego.

Zajęcia odbywają się we wtorki i środy W BUDYNKU PASTy - ul. Zielna 39

 

BRAK WOLNYCH MIEJSC NA ROK SZKOLNY 2022/23


syrenka

 

DUCH POLECA:

WYNALAZKI LOGO

Serdecznie zapraszamy klasy 4-5 oraz 6-8 do udziału w bezpłatnym projekcie zaprzyjaźninej FUNDACJI NAUK ŚCISŁYCH pt. „Wynalazki, które zmieniły świat”. Projekt ma na celu przybliżenie uczestnikom wybranych grup wynalazków, które odmieniły losy ludzkości. Każda lekcja dotyczyć będzie konkretnego bloku tematycznego.
Bloki tematyczne będą przygotowane oddzielnie dla dzieci z klas 4-5 i oddzielnie dla klas starszych. Dla młodszych dzieci największy nacisk zostanie położony na życie codzienne – kwestie związane ze zwykłymi czynnościami, które byłyby o wiele trudniejsze gdyby nie wynalazki. Takie jak chociażby oświetlenie pomieszczenia, dostarczenie wody, przesłanie wiadomości.

Starsi uczestnicy poznają w szczegóły działania konkretnych wynalazków: np. jakie siły zawiadują działaniem łuku, a jakie odpowiadają za wystrzeliwanie rakiet balistycznych, czym różni się druk ksylograficzny od druku z wykorzystaniem ruchomej czcionki, czym różnił się chronometr od zwykłego zegarka, jak działał telegraf optyczny czy w jaki sposób układ odpornościowy “uczy się” z nieaktywnych białek wirusów. Za każdym z tych technicznych usprawnień kryją się idee i pomysły, jednocześnie każdy wynalazek stymulował powstawanie nowych koncepcji. W ramach cyklu uczestnicy będą mogli się zapoznać także z tym wymiarem teoretycznym poszczególnych wynalazków, w tym m.in. wykorzystaniu matematyki (modelowanie matematyczne), geometrii (np. badania nad trajektorią czy mechaniką nieba), fizyki (np. energii mechanicznej czy zasad dynamiki) oraz chemii (np. dotyczących przetwarzania metali) przy konstruowaniu urządzeń i projektowaniu rozwiązań danych problemów, koncepcjami astronomicznymi czy rozważaniom na temat przyczyn oraz sposobów rozprzestrzeniania się chorób. W końcu uczestnicy poznają skutki usprawnień technicznych, szczególnie w wymiarze społecznym i kulturowym, dla rozwoju cywilizacji, tłumaczące jednocześnie otaczająca nas rzeczywistość.
Zajęcia są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona.

Bloki tematyczne dla klas 4-5
•    „mieszkanie – oświetlenie” – zajęcia: Jak rozjaśnić mrok – od paleniska do diody LED
•    „mieszkanie – skąd wziąć wodę?” – zajęcia: Czy woda może płynąć pod górę?
•     „praca, szkoła – co zmienił druk?” – zajęcia: Spróbuj przepisać książkę – od pióra gęsiego do druku laserowego
•    „życie towarzyskie – jak przekazać wiadomość?” – zajęcia: Masz wiadomość!
•    „życie towarzyskie – fotografia” – Uśmiech proszę! Fotografia wczoraj i dziś
Bloki tematyczne dla klas 6-8
•    “wojskowość - broń strzelecka” - O rzucaniu, miotaniu i strzelaniu, czyli broń dystansowa i jej działanie.
•    “media - wynalazek druku” - Dlaczego druk zrewolucjonizował obieg informacji?
•    “technika i podróże - narzędzia nawigacyjne”, - Astrolabium, sekstant i chronometr, czyli jak znaleźć drogę na otwartym morzu.
•    “medycyna - szczepienia” - Od magii po publiczną służbę zdrowia. Wynalazek szczepień i jego skutki od XVII wieku do dzisiaj.
•    „energetyka” - Ujarzmienie energii – jak ludzie napędzali swoje maszyn

Realizatorem projektu jest Fundacja Nauk Ścisłych fns

Więcej informacji:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BRAK WOLNYCH MIEJSC NA ROK SZKOLNY 2022/23

 

syrenka

 

zrealizowane projekty

..__