Tydzień z Historią

Wstega Tydzień z historią1

Zapraszamy klasy 5-6 szkół podstawowych z okolic Warszawy do udziału w projekcie Tydzień z Historią.
Informujemy, że rekrutacja szkół do projektu została zamknięta. Nie mamy już wolnych miejsc.

Projekt jest pomyślany jako swego rodzaju edukacyjny konkurs pomiędzy klasami, jest jednak przede wszystkim niecodziennym spotkaniem z historią, w ramach którego uczniowie wezmą udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Część z nich zostanie zrealizowana przez wykładowców Fundacji Dziecięcego Uniwersytetu, częściwo też uczniowie pracować będą samodzielnie pod okiem nauczyciela. Tydzień z Historią to przede wszystkim nauka poprzez zabawę, pozytywną rewalizację, aktywna forma zdobywania wiedzy.

Tydzień z Historią jest projektem bezpłatnym, liczba miejsc (szkół i klas) jest ograniczona. Program realizuje kadra wykładowców, którą tworzą pracownicy Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, a jednocześnie osoby komunikatywne, cierpliwe, z poczuciem humoru oraz posiadające doświadczenie i predyspozycje do pracy z dziećmi. Dzięki takim wykładowcom, uczniowie spotkają się z wiedzą na najwyższym, akademickim poziomie, podaną w przystępnej dla nich formie. Wspólnie wyznaczyliśmy sobie kilka podstawowych celów:
•    rozwój zainteresowań uczniów historią;
•    zwrócenie uwagi na zagadnienia, fakty i postacie pomijane w głównym nurcie nauczania szkolnego;
•    ukształtowanie u dzieci postawy poszukiwania i odkrywania;
•    dostarczenie wartościowego materiału do kształtowania wyobraźni i pożądanych społecznie postaw;
•    ćwiczenie umiejętności pracy metodą projektów, rozwój umiejętności pracy w grupie;
•    poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, dostarczenie nauczycielom nowoczesnych form pracy z uczniami, wzmocnienie kompetencji i roli nauczyciela;

Jak przebiega Tydzień z Historią?
1.    Szkoła wybiera temat, który ma zostać zrealizowany, oraz klasy, które mają brać udział w projekcie.
Tematy do wyboru to:
•    Sprawa polityczna czy kaprys żony? O chrzcie Polski 966.
•    Kraków czy Warszawa? O przeniesieniu stolicy do Warszawy.
2.    Szkoła otrzyma od Fundacji niezbędne materiały – opis przeprowadzenia Tygodnia z Historią opis zadań konkursowych dla dzieci, wstępny harmonogram spotkań.

3.    Realizacja projektu:
•    Dzień I - przygotowanie strojów z epoki. Uczniowie otrzymują informacje o ubiorach i modzie w danej epoce, a następnie własnoręcznie wykonują prace plastyczne przedstawiające stój kobiecy lub męski.

•    Dzień II - zajęcia wykładowo - warsztatowe prowadzone przez wykładowcę Fundacji. Wykład będzie stanowić omówienie głównego zagadnienia Tygodnia z Historią. Wykładowca będzie wyposażony w odpowiednie rekwizyty oraz prezentację, zajęcia będą kończyć się debatą, w czasie której uczniowie będą przeprowadzać sąd nad decyzją poszczególnego władcy: Mieszka I i Zygmunta III Wazy. Wykład będzie miał na celu zachęcenie słuchaczy do wyrobienia własnego zdania oraz obrony swych argumentów podczas debaty. Każda z klas po zajęciach będzie przygotowywać po 10 pytań z treści wykładu dla pozostałych klas.

•    Dzień III - przygotowanie stołu z epoki. Zadaniem każdej klasy będzie przygotowanie stołu zastawionego produktami spożywczymi (ew. atrapami, wykonanymi dowolną techniką plastyczną) charakterystycznymi dla danej epoki. Oceniane będzie zarówno przygotowanie wizualne, jak i oddanie realiów żywieniowych epoki.

•    Dzień  IV - quiz wiedzy - klasy odpowiadają na wzajemnie dla siebie ułożone pytania z zajęć.

•    Dzień V - Dzień Drużyny Księcia lub Dzień Królewski (w zależności od wybranego tematu "Tygodnia z Historią") ostatni dzień będzie dniem, kiedy wszyscy uczniowie przybędą do szkoły w stroju nawiązującym do stroju z epoki, prezentowanym na obrazie lub innym dziele sztuki, przedstawiającym dany okres dziejów.

•    Projekt jest bezpłatny.
Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia na załączonym formularzu można nadsyłać mailem lub skan faxem: (22) 350 63 39
Więcej informacji o projekcie można uzyskać pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
lub pod numerem telefonu: 602 537 156 lub 692 981 439

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra.”

PJ RGB
Projekt objęty został patronatem przez portal: http://historiaposzukaj.pl/ Logo Historia Poszukaj

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby szerzyć wśród dzieci i młodzieży znajomość historii Polski i świata we wszystkich jej aspektach. Twórcy i pedagodzy związani z instytucją przekonują, że historia to nie tylko suche fakty, ale przede rodzaj wielowątkowej opowieści, którą warto znać, aby lepiej rozumieć aktualne wydarzenia. Projekty i zajęcia prowadzone przez DUCHa cieszą się prestiżem i zaufaniem rodziców, a także nauczycieli i dydaktyków. Fundacja współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi i historycznymi (m.in. UW, UŁ, Zamkiem Królewskim w Warszawie, DSH, Muzeum Warszawy), a także mediami – DUCH pojawiał się w TVP, Polskim Radiu, Onecie, TOK FM, Newsweek Historia, Focus Historia, Gazecie Wyborczej czy Głosie Nauczycielskim. Jest laureatem nagród i wyróżnień, np. zdobywcą Grand Prix w  Kategorii Miejsce Przyjazne Dziecku w dorocznym konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka.