A+ A A-

Mazurek Dąbrowskiego. Od Pieśni Legionów do hymnu narodowego.

Ten niezwykły wykład poprowadził gość specjalny DUCHa -  kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, pan Konrad Czernielewski. Szczególnie mocno akcentując rolę hymnów narodowych w dziejach państw i narodów, opowiedział, kiedy i w jakich okolicznościach został napisany Mazurek Dąbrowskiego. Mali studenci dowiedzieli się ciekawych szczegółów o stronie muzycznej hymnu, jak na przykład tego, dlaczego nazywamy tę najważniejszą polską pieśń mazurkiem. Wykładowca wyjaśnił słuchaczom, dlaczego w zwrotkach hymnu mówi się o Napoleonie, hetmanie Czarnieckim… Barwnie omówił dzieje Legionów Polskich we Włoszech, przybliżył postać generała Dąbrowskiego, a także autora słów hymnu - Józefa Wybickiego.
Nie zabrakło opowieści o znaczeniu Mazurka Dąbrowskiego w okresie zaborów, jego roli w podtrzymaniu polskiej świadomości narodowej, kształtowaniu postaw patriotycznych. Słuchacze DUCHa zrozumieli, dlaczego w latach zaborów i kiedy Polska znajdowała się pod okupacją najeźdźcy zabraniali śpiewania Mazurka.
Było i o historii tekstu pieśni - ewolucji i zmianach od czasów Wybickiego i o tym, kiedy stała się ona polskim hymnem narodowym. Szczególnym momentem spotkania było wyjaśnienie, jak należy zachowywać się podczas grania hymnu w czasie uroczystości państwowych i wojskowych.
Warto dodać, iż całość zajęć była bogato ilustrowana materiałem ikonograficznym oraz muzycznym.

mazurek

..__