A+ A A-

ZREALIZOWANE PROJEKTY

 

Noc Muzeów w budynku PAST-y

14 maja 2016 roku DUCH po raz kolejny wziął udział w Nocy Muzeów. Wspólnie z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego przygotowaliśmy wiele ciekawych atrakcji dla dzieci. Można było własnoręcznie wykonać powstańczą opaskę biało-czerwoną, pokolorować okolicznościowy medalion, złamać szyfr, a także przygotować specjalną kartkę pocztową.
Dużym zainteresowaniem cieszyły sie także wykłady o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

NM

OKO - Historia Kultury Wizualnej dla dzieci

W roku szkolnym 2015/16 odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych igimnazjów interesujących się historią i sztukami plastycznymi. Dzieci i młodzież poznawały historię sztuki w trzech grupach wiekowych: Widzów, Projektantów i Wizjonerów. Projekt zreazlizowany został we współpracy z Fundacją Akcja Animacja, która będzie go kontynuować w kolejnych latach.

OKO

Historia dla Polonii

Platforma edukacyjna „Historia dla Polonii” to nowoczesny program do nauczania historii Polski skierowany do dzieci i nauczycieli na emigracji. Dostępny bezpłatnie na stronie www.historiadlapolonii.pl i zrealizowany w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015" przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Projekt dostępny jest pod adresem: www.historiadlapolonii.pl

hdp

Tydzień z Historią w szkole nr 255 w Warszawie

W szkole podstawowej nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie dobiegł właśnie końca Tydzień z Historią (23-27.11.2015) organizowany wspólnie przez szkołę oraz Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. W tym czasie klasy zdobywały punkty uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach związanych z królową Boną i renesansem w Polsce: zajęciach plastycznych, warsztatach, quizie, a na koniec w królewskim pokazie mody. Była także recytacja fraszek Jana Kochanowskiego oraz piękny stół pełen "włoszczyzny". Zabawy było co niemiara, a i wiedza historyczna została znacząco podniesiona.

tydzien2

"Mokotowski feniks, czyli tajemnica pożaru w Krolikarni."
Gra miejska

Scenariusz gry miejskiej osadzony został w realiach Warszawy, a dokładniej Mokotowa, XIX wieku. Celem zabawy jest zwrócenie uwagi na obiekty, fakty i postacie związane z historią dzielnicy tamtego okresu, a także zachęcenie warszawiaków do odkrywania na nowo przestrzeni miasta. Gra „Mokotowski feniks, czyli tajemnica pożaru Królikarni” łączy autentyczne wydarzenia z fikcyjną intrygą wymyśloną na jej potrzeby. Dla zespołów biorących udział w grze zostało przygotowane wprowadzenie do fabuły zabawy, zawierające policyjny raport dotyczący tajemniczego pożaru w podwarszawskiej Królikarni wraz z listą podejrzanych osób i apelem komisarza Jan Męstewko o pomoc w rozwikłaniu zagadki i złapaniu ewentualnego podpalacza…
Gra miejska stanowiła finał projektu "Warszawa, Ty i ja. Na tropach heraldyki"

Projekt współfinansowany ze środków m. st. Warszawy Biale logo rodzinnej

wtij2015gra

Warszawa Ty i ja.
Na tropie tajemnic heraldyki.

Każda dzielnica ma swoje tajemnice i zapomniane zakątki. Każda ulica i każdy budynek kryje przed nami historię, czasami sprzed kilku lat, a czasem sprzed kilku stuleci. Podczas projektu "Warszawa, Ty i ja. Na tropach tajemnic heraldyki" poznawaliśmy bliżej Warszawę, która nas otacza! W każdą sobotę i wybrane niedziele wakacji zwiedzaliśmy kolejne dzielnice stolicy. Poznawaliśmy ich herby i tajemnice jakie skrywają. W dzielnicach, które nie mają herby wymyślaliśmy własne propzycje. To byla wspaniała przygoda i świetny pomysł na spędzanie wakacyjnych weekendów.

Projekt współfinansowany ze środków m. st. Warszawy Biale logo rodzinnej

wtij2015

Najświeższe Wiadomości z Odległej Przeszłości

Czasopismo dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej. Sensacyjne doniesienia, intrygujące ciekawostki, wiele mówiące źródła oraz zaproszenie do miejsc nieco mniej znanych, ale fascynujących, skrywających skarby i tajemnice z czasów odległych i całkiem bliskich. Projekt chwilowo zawieszony. Zapraszamy do lektury archiwalnych numerów: http://duch.edu.pl/index.php/wiadomosci-z-przeszlosci

winieta

"Warszawska Pętla Czasu"

Ferie przed telewizorem? Przed komputerem? Bleeeee, nic równie nudnego!
W dniach 20-29 stycznia 2015 roku w Warsztacie Centrum Komunikacji Społecznej, przy Placu Konstytucji 4 w Warszawie, odbyła się po raz kolejny DUCHowa Zima w mieście, podczas której tym razem przenosiliśmy się w czasie.  Gdzie? Do dawnej Warszawy, sprzed 300, 200, 70 lat.
To dopiero była atrakcja spotkać króla Poniatowskiego, porozmawiać z Marią Skłodowską, posłuchać opowieści Józefa Piłsudskiego. Pytanie codziennie było tylko jedno – jak z przeszłości wrócić do domu na obiad?:)
Warsztaty pod tytułem „Warszawska Pętla Czasu” przeznaczone były dla uczniów szkół podstawowych, spędzających ferie zimowe w domu. Podczas zajęć uczestnicy wpadali w pętlę czasu: każdego dnia odnajdując się w innej epoce. Musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami, rozwiązać historyczne zagadki, które zawsze były mocno związane z konkretnymi miejscami w naszym mieście. Poprzez rozwiązywanie zadań, uczestnicy każdego dnia starali się uwolnić z tytułowej pętli czasu i wrócić do teraźniejszości. Powrót gwarantowało im prawidłowe wykonanie postawionych przed nimi poleceń, a te możliwe były do wypełnienia, tylko po poznaniu realiów i specyfiki epoki.
W efekcie wycieczek w przeszłość i poznawania tam poszczególnych miejsc Warszawy, powstała mapa, którą w wersji wydrukowanej po skończonym cyklu, uczestnicy mogli zabrać do domu. W czasie spacerów z rodzicami stali się zapewne przewodnikami po mieście i chwalili się zdobytą na zajęciach wiedzą :)

Warszawska petla czasu

Ostry Dyżur Historyczny

Przez cały rok 2014 w Domu Spotkań z Historią odbywał się Ostry Dyżur Historyczny. Historycy wspólpracujący w DUCHem dyżurowali udzielając wsparcia w trudnych sytuacjach takich jak: poprawa klasówki/kartkówki, prace domowe, niejasne zagadnienia. Każdy chętny mógł przyjść i skorzystać z pomocy.

DUCH Ostry dyżur 6

"Rtęć, karmel i korona - Uroki XVIII wiecznej Warszawy"

- gra miejska, zakończenie projektu "Warszawa, Ty i ja".

6 września 2014 roku na warszawskiej Starówce pojawiła się duża grupa członków Tajnego Bractwa powołanego do rozwiązania zagadki tajemniczych kradzieży w XVIII wiecznej Warszawie. Zagadka została rozwiązana, sprawca ujęty, a przygotowania do obchodów rocznicy koronacji Króla mogły dalej przebiegać be zastrzeżeń. W grze wzięło udział ponad 400 osób!

Projekt współfinansowany ze środków m. st. Warszawy Biale logo rodzinnej

Rtec karmel i korona - wstazka
 Warszawa Ty i ja

 Przez całe wakacje 2014 realizowaliśmy nasz projekt. W każdą sobotę oraz w wybrane niedziele odbywały się wycieczki historyczne po dzielnicach Warszawy. Część pieszych, część rowerowych. W ciągu trwania projektu odwiedziliśmy 17 z 18 dzielnic Warszawy. W ostatniej dzielnicy - czyli w Śródmieściu odbyła się gra miejska "Rtęć, karmel i korona - Uroki XVIII wiecznej Warszawy".

Projekt współfinansowany ze środków m. st. Warszawy Biale logo rodzinnej

 Warszawa ty i ja plakat do netu

Wywołaj DUCHa!

Piaseczno

W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie odbył się cykl spotkań dla wszystkich klas IV-VI. Wykładowca DUCHa przyjeżdżał do szkoły wyposażony w rekwizyty potrzebne do przedstawienia dzieciom dawnego zycia codziennego. Było niezwykle ciekawie, uczbiowie robili mydło z łoju i popiołu i sprawdzali czy myje (myje!) zapoznali się z obsługą koromysła, tary, kijanki. Dowiedzieli się jak kiedyś leczono popularne choroby i wielu innych ciekawych rzeczy.

Projekt współfinansowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Piaseczna Herb Gminy Piaseczno w jpg

tabliczka piaseczno

Dzień Dziecka w Muzeum Fabryki - Łódź

Tego dnia w Muzeum Fabryki można było spróbować swoich sił w pisaniu pismem klinowym, dowiedzieć się skąd się wzięła literka A, poznać historię smartfona, a przede wszystkim wziąć udział w niezwykłym starciu greckiej falangi (dzieci) z groźnymi piratami (rodzice)! Jednym słowem mnóstwo się działo i było wspaniale!

falanga
 Noc Muzeów - Warszawa

17 maja odbyła się ogólnopolska Noc Muzeów. DUCH także brał w niej udział. Wspólnie  Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego oraz Grupą Historyczną "Radosław" przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci. Była poczta polowa, z której mozna było wysłać samodzielnie przygotowane kartki pocztowe, był tor przeszkód, oraz wiele innych atrakcji podczas których można było zdobyc kolejną sprawność na swoją Kartę Zawiszaka. Wiele ciekawych informacji o Powstaniu można było zdobyc podczas wykładów DUCHa a także oglądając inscenizacje "Radosława". Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie..

 pasta1

 Przebicie do Śródmieścia

(Noc Muzeów)

Noc Muzeów rozpoczęliśmy od Przebicia do Śródmieścia. Liczna grupa zasłuchanych w niezwykłą opowieść naszej przewodniczki dotarła do PASTy, gdzie atrakcjom nie było końca: rozszyfrowywaliśmy tajne depesze, zdobywaliśmy kartę Zawiszaka, wysyłaliśmy listy za pośrednictwem poczty polowej. Były wykłady, projekcje filmów, inscenizacje zgrupowania "Radosław". Ech, nie da się wszystkiego wyliczyć, trzeba było być z nami:))  przebicie

Noc Muzeów

Łódź

DUCH pojawił się także podczas Nocy Muzeów w Łodzi. W Muzeum Fabryki pojawił się średniwieczny kat, który opowiadał o swoim zajęciu. Można było przyjrzeć się katowskiemu mieczowi, a także dać się zakuć w dyby. Uczestnicy zostali zaproszeni także do odwiedzenia starej kancelarii, gdzie można było wypisać dokument prawdziwym gęsim piórem, a następnie zalakować i opieczętować :) Wykładowcy DUCHa poprowadzili wykłady o początkach Łodzi, oraz o historii maszyny parowej i wpływie jej wpływie na losy miasta. nocmuzeow lodz

"Nad Warszawiaka nie masz cwaniaka" - tworzenie gry planszowej o Warszawi

ferie zimowe 2014

wakacje 2013

W każdym tygodniu ferii kolejna grupa dzieci tworzyła grę planszową o Warszawie. Uczestnicy wysłuchali wykładów - o powstaniu miasta, o jego historii, ciekawych zabytkach, ciekawych ludziach związanych ze stolicą. Następnie wspólnie z prowadzącym opracowali pytania do gry, plansze, pionki, kostki. Każdy z uczetników opuścił zajęcia z kompletną, własnoręcznie wykonaną grą! warszawiak
..__