Średniowiecze dla szkół

jasne ciemne wieki 2

Zapraszamy klasy  5 - 8 warszawskich szkół podstawowych do udziału w projekcie „Jasne ciemnie wieki”.

Celem projektu „Jasne ciemne wieki" jest wsparcie uczniów w rozwijaniu kompetencji i umiejętności z zakresu historii oraz szeroko rozumianej humanistyki, wsparcie nauczycieli w dostępnie do rzetelnie i nowocześnie przygotowanych bezpłatnych materiałów edukacyjnych oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej warszawskich szkół, poprzez przygotowanie lekcji na najwyższym naukowym poziomie merytorycznym.  Projekt „Jasne ciemne wieki" zakłada upowszechnienie i poszerzenie wiedzy z zakresu historii średniowiecznej wśród uczniów klas 5- 8 warszawskich szkół podstawowych.

Projekt „Jasne ciemne wieki" składa się z III części:

I) 7 lekcji e-learningowych
Każda po 45 minut, nagrana tak, aby można ją było odtworzyć w szkole na lekcji historii/języka polskiego/ kółku historycznym lub – w razie nawrotu nauczania na odległość i zamknięcia szkół – w domu. Do odtworzenia lekcji wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Tematyka lekcji:

1. Upadek cesarstwa rzymskiego na zachodzie (476) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
2. Mahomet i Arabowie (610- 632) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
3. Renesans Karoliński (753–987) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
4. Imperium mongolskie (1206- 1260) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
5. Czarna Śmierć (1347- 1350) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
6. Wielkie wynalazki średniowiecza - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
7. Upadek Konstantynopola (1453) - SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Lekcje będą udostępniane klasom od połowy października 2021, co miesiąc nowa.

II ) Wernisaż
W czasie trwania projektu każda klasa będzie miała za zadanie przygotować plakat
przedstawiający mapę myśli do wybranego tematu omawianego na zajęciach. Wernisaż prac
odbędzie się na Wydziale Historii lub Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego lub w Centrum Edukacji Historycznej w Budynku PASTy (czyli w siedzibie Fundacji).

III) Debata
Pod koniec roku szkolnego 2021/22 tj. w kwietniu – czerwcu odbędzie się cykl debat na jeden
z wybranych tematów:
1. „Średniowiecze – czas ciemnoty czy rozwoju”
2. „Średniowiecze – początek i koniec epoki, czy można podać inne daty” .
3. "Średniowiecze - najważniejsze wydarzenie epoki"

Temat do debaty wybiera klasa. Debaty zostaną zorganizowane w poszczególnych klasach, będą trwać 45 minut. Jeśli zajdzie taka potrzeba w związku z nawrotem pandemii, odbędą się on – line.

Ilość miejsc ograniczona - do projektu zapraszamy 30 klas z warszawskich szkół podstawowych. Uwaga! Projekt jest kierowany do klasy 5-8.

Więcej informacji:
TEL: 692 981 439