LATO W MIEŚCIE 2021

OFERTA DZIECIĘCEGO UNIWERSYTETU CIEKAWEJ HISTORII – WSPÓŁFINANSOWANIE MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA

wakacje logo 21

Proponujemy dwa rodzaje zajęć „W 5 dni dookoła świata” oraz „Jak wakacje to tylko w Warszawie”. Są one skierowane do uczniów klas 1-3 (maksymalnie 1-8).

Zajęcia są oryginalną propozycją na spędzenie czasu podczas wakacji. Rozwijają wrażliwość młodego człowieka na rzeczywistość. Stanowią próbę wykształcenia w nim umiejętności
spojrzenia na otaczający nas świat jako na proces, w którym nasze decyzje mają skutki długofalowe,
natomiast zrozumienie rzeczywistości wiąże się z wiedzą na temat przeszłości. Wychodzimy z
założenia, że znajomość historii niezbędna jest młodym, otwartym na świat ludziom, aby potrafili
oni kojarzyć fakty, wyciągać wnioski, myśleć krytycznie, analizować. Mimo że historia jest
przedmiotem dopiero od IV klasy szkoły podstawowej, warto tę pracę rozpocząć wcześniej, stąd
dobór grupy docelowej w dwóch pierwszych cyklach.

„W 5 dni dookoła świata” – cykl: zajęcia 1,5-godzinne (90 minut) x 5 dni w tygodniu.
Podczas zajęć uczestnicy każdego dnia poznają ciekawostki historyczne, geograficzne, społeczne związane z innym państwem położonym na jednym z 5 zamieszkałych kontynentów. Rozwiązują zadania, oglądają rekwizyty, kształtują umiejętność pracy samodzielnej oraz w grupie, przede wszystkim oczywiście dobrze się bawią. Tematy poszczególnych spotkań:
1) Afryka - Życie po życiu Tutenchamona, czyli o piramidach i starożytnym Egipcie (na zajęciach poznamy mitologię egipska, zrobimy mumifikację, dowiemy się co do kartonaż, wykonamy samodzielnie amulet skarabeusza)
2) Europa - Starożytni Grecy kolonizują świat (na zajęciach będziemy uczyć się zakładania togi, nawigowania greckiego okrętu, dowiemy się też co w starożytności jedzono i pito, poznamy możliwe do wykonania dziś przepisy na starożytne potrawy, poznamy greckie litery)
3) Ameryka - Wyprawa po złote jabłka, czyli Europa w Ameryce (na zajęciach poznamy czasy wypraw Krzysztofa Kolumba do Ameryki, historię cywilizacji przedkolumbijskich na tym kontynencie, samodzielnie wykonamy pióropusz lub łapacz snów.  Dowiemy się, jakie nowe produkty pojawiły się w Europie po odkryciu Ameryki, jak zmieniła się dieta ludzi na starym kontynencie oraz co z naszego dzisiejszego menu zawdzięczamy Kolumbowi.
4) Azja - W kraju kwitnącej wiśni, czyli o dalekiej Japonii (na zajęciach poznamy fascynującą historię tego dalekiego kraju, będziemy uczyć się pisać pędzelkiem, wykonamy orgiami, obejrzymy kimona i inne obiekty charakterystyczne dla tej kultury)
5) Australia - Koala i bumerang, czyli z czym nam się kojarzy Australia (na zajęciach dowiemy się kto i kiedy odkrył ten kontynent i kto mieszkał tam, przed przybyciem białego człowieka, a także dlaczego w Australii są szkoły polskie. Poznamy współczesną Australię oraz jej mieszkańców oraz ciekawostki historyczne i przyrodnicze, a może uda nam się wspólnie stworzyć rekonstrukcje rafy koralowej?

„Jak wakacje to tylko w Warszawie” cykl: zajęcia 1,5-godzinne (90 minut) x 3 dni w tygodniu. Podczas zajęć uczestnicy przechadzają się po warszawskich królewskich rezydencjach, a więc poznają historię Zamku królewskiego, Łazienek, Wilanowa oraz oczywiście ich historię i mieszkańców. Tematy poszczególnych spotkań:
1)    Zamek – na zajęciach poznamy historię starego miasta, legendy związane z Warszawą oraz dawne, zapomniane już często zawody. Dowiemy się kim był płatnerz i co to był cech, poznamy też ewolucję warszawskiego herbu. Wykonany też nowy herb Warszawy a może lepiej makietę wieży obronnej?
2)    Łazienki – na zajęciach poszukiwać będziemy motywów antycznych ukrytych w Łazienkowskim parku, rozstrzygniemy skąd wzięła się jego nazwa no i oczywiście zasiądziemy do czwartkowego obiadu, ucząc się najpierw wspaniale nakryć stół.
3)    Wilanów – na zajęciach dowiemy się co z Wilanowem ma wspólnego Turcja , a co Francja. Poznamy historię kawy, oraz innych popularnych napojów, rozmawiać będziemy też o dawnej modzie i pięknym wyglądzie, a więc i higienie, w czasach, gdy nie było wody w kranie.

PRZYJEŻDZAMY DO SZKOŁY Z WSZYSTKIMI REKWIZYTAMI I POMOCAMI.
DOSTĘPNE TERMINY: 8 - 30 LIPCA ORAZ 2 - 6 SIERPNIA 2021.
PROSIMY O REZERWACJĘ MAILOWĄ. ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE.

Rezerwacja i więcej informacji:

syrenka