Projekt techniczno - historyczny dla szkół

logo wynalazki

DUCH poleca projekt realizowany przez Fundację Nauk Ścisłych:

Jest to projekt oparty na edukacji technicznej oraz humanistycznej. Rozwija zainteresowania naukowe dzieci oraz umiejętność samodzielnego myślenia, kreatywność a także interdyscyplinarne podejście do problemów. Ukazuje uczniom, że wiele różnych dziedzin nauki opisuje ten sam świat, że zmiany w jednej dziedzinie życia mają wpływ na zmiany na wielu innych płaszczyznach.

Projekt realizowany jestw roku szkolnym 2020/2021 i kierowany do kas 1-3 szkół podstawowych.

W ramach projektu klasa:
•    Bierze udział w 6 warsztatach: 3 technicznych oraz 3 historycznych. Każdy po 45 minut. Na zajęciach technicznych prezentujemy konkretny wynalazek – w formie eksperymentów. Na zajęciach historycznych ukazujemy życie ludzi przed wprowadzeniem danego wynalazku oraz po jego zastosowaniu.
•    Wszystkie spotkania są prowadzone w formie warsztatów, zakładających aktywny udział uczestników w eksperymentach, zadaniach, dyskusjach.

Tematy lekcji:
1) Nie koń, a kopie... Jak to się stało, że ludzie odkryli prąd?
2) Bez lodówki i pralki - jak radzili sobie ludzie w codziennym życiu bez prądu.
3) Silnik - co to takiego?
4) Praca bez maszyn. Manufaktura
5) Komunikacja - jakie są metody przesyłania informacji?
6) Wrzuciłeś Grzesiu list do skrzynki?

Udział w zajęciach jest dla uczniów zarówno rozrywką intelektualną - ciekawym i nietypowym sposobem zdobywania dodatkowej wiedzy, lecz jednocześnie urozmaiceniem szkolnej codzienności. Ponadto zajęcia rozbudzają i wspierają zainteresowania naukowe, popularyzują nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistyczne wśród uczniów. Celem projektu, jest to, aby ciekawość świata, poszukiwania naukowe zainteresowały dzieci już w tak wczesnym wieku, już na
tym etapie chcemy także rozwijać myślenie krytyczne przy rozpatrywaniu problemów oraz logiczne
metody rozumowania i dociekania, a także zwiększające aktywność badawczą,

Ilość miejsc ograniczona - do projektu zapraszamy 16 klas z warszawskich szkół podstawowych, maksymalnie 2 z jednej szkoły.

Projekt jest bezpłatny

Projekt realizowany jest przez Fundację Nauk Ścisłych.

fns

Więcej informacji: