A+ A A-

WOJNA, KTÓRA SIĘ NIE SKOŃCZYŁA

Gdy 5 marca 1946 r. Winston Churchill stwierdził w przemówieniu w Fulton w stanie Missourii w USA, że „żelazna kurtyna” zapadła od Szczecina po Triest, niewielu sądziło, iż stan ten utrzyma się ponad 40 lat. II wojna światowa tylko teoretycznie zakończyła się w 1945 roku. Błyskawicznie przeistoczyła się w konflikt pomiędzy dawnymi sojusznikami. Oficjalnie rywalizacja USA i ZSRR przebiegała na linii politycznej, w praktyce jednak cały świat szykował się do kolejnego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego. W oczekiwaniu na niego, te dwa bloki angażowały się w liczne mniejsze konflikty, wspierając wrogie sobie siły. Dążyły tym samym do poszerzenia swojej strefy wpływu osiągnięcia militarnej dominacji.

CO TO? Cykl ZDALNY  omawiający sytuację na świecie po 1945 roku, m. in.: wojnę w Korei, Wietnamie, Afganistanie, Ameryce Południowej, Afryce, rok 1956 w Europie.
20 zajęć WEBINARÓW z ekspertem od omawianego okresu. Autorem cyklu, opiekunem grupy oraz gospodarzem większości spotkań jest dr Stefan Artymowski: historyk i muzealnik. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historycznego UW. Przez lata pracownik naukowy Muzeum Niepodległości w Warszawie, obecnie pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autor wielu monografii, artykułów naukowych i recenzji oraz publikacji muzealnych, m.in. Specjalista historii najnowszej oraz historii wojskowości.


DLA KOGO?  Cykl kierowany do uczniów klasy 6, 7 i 8 szkoły podstawowej. Zapraszamy pasjonatów historii XX wieku. Cykl jest szczególnie kierowany do ubiegłorocznych Słuchaczy zajęć „II wojna światowa”.

GDZIE? Co dwa tygodnie roku szkolnego 2022/23, w soboty, zdalnie.

JAK? Co dwa tygodnie roku szkolnego 2022/23, w Panelu Słuchacza pojawia się link do webinarium, zajęcia trwają około 60 minut od godz. 11.30.

PO CO? Ponieważ: historia jest nauczycielką życia a życie to niełatwa lekcja, warto więc korzystać z podpowiedzi. Bez znajomości historii trudno zrozumieć niejeden film, książkę, piosenkę. Konteksty historyczne są wszędzie nawet w grach komputerowych. Historia uczy krytycznego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. Pomaga zrozumieć teraźniejszość, poprzez znajomość procesów, jakie na nią wpłynęły. Uczy tolerancji i otwartości na to co nowe i inne.

START? wrzesień/październik 2022

ILE TO KOSZTUJE? Cały roczny cykl – 600zł, kwota płayna w całości lub w dwóch ratach.


JAK SIĘ ZAPISAĆ? Wypełniając Formularz Zgłoszeniowy:

 

MASZ DODATKOWE PYTANIE DO NAS? Zadzwoń: 692 981 439 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


..__