A+ A A-

Premier czy gwiazda estrady, polityk czy ulubieniec młodzieży? O Ignacym Janie Paderewskim

Czy za pomocą muzyki można zmieniać świat? Co to znaczy być celebrytą? Czy zdobycie popularności i majątku to koniec drogi? Wreszcie, kim tak naprawdę był Ignacy Jan Paderewski – celebryta to czy showman przełomu XIX i XX wieku. Na te oraz wiele innych pytań staraliśmy się odpowiedzieć wraz z grupą Badaczy.
Wykład zatytułowany „Premier czy gwiazda estrad, polityk czy ulubieniec młodzieży?” o Ignacym Janie Paderewskim miał na celu przybliżenie Badaczom tego nieco, niestety, zapomnianego męża stanu na kilka miesięcy przed 75 rocznicą jego śmierci. Jaka byłaby Polska bez Paderewskiego? Jakie byłyby jej granice?
Od Eskadry Kościuszkowskiej, którą mu zawdzięczamy, poprzez konferencje pokojowe czy Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny, postać Paderewskiego – polityka, premiera, ale i wielkiego artysty, przewija się przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Niezwykle miłą niespodzianką dla prowadzącego zajęcia była informacja, że Ignacy Jan Paderewski nie jest jakimś „zakurzonym bohaterem”. Większość Słuchaczy zadeklarowała zainteresowanie muzyką klasyczną. Wielu z Badaczy powiedziało, iż gra na instrumentach. Dla Studentów Ducha zatem wykład był jedynie przypomnieniem i usystematyzowaniem wiedzy o IJ Paderewskim. Zestawiając pianistę znanego z szalonych fryzur z muzykami współczesnymi, takimi jak Kamil Bednarek czy legendami jak Bob Marley, zastanawialiśmy się wspólnie, jak ważny jest wizerunek artysty. Wróciliśmy także do koncertu Live Aid z 1985 roku. Staraliśmy się wykazać, iż ta szlachetna akcja muzyków mogła być inspirowana postacią Paderewskiego, który już kilkadziesiąt lat wcześniej wykorzystywał potęgę muzyki, aby pomagać. Badacze wykazali inicjatywę w poszukiwaniu prawdy oraz konotacji łączących Ignacego Jana Paderewskiego ze słynnym z pomocy polskim dzieciom maharadży Jam’a sahib Digvijaysinhji. Zajęcia poprowadził Grzegorz Hanula.

Pilsudski i Paderewski 1919

..__