Mieszczanin kontra magnat – Warszawa wielokulturowa

Konwencja lekcji oparta została na debacie historycznej, która stawia uczestników przed koniecznością formułowania poprawnych i celowych argumentów, przydatnych w wielu dziedzinach życia. Rozwija elokwencję i zdolności operowania argumentami. To dynamiczna rozgrywka intelektualna, gdzie uczniowie kreują treści wypowiedzi, przedstawiane przez nich w ramach dyskusji.
Formuła debaty dała uczniom możliwość rywalizacji, poprzez przedstawienie sformułowanych przez siebie poglądów na temat Rzeczpospolitej Obojga Narodów – była to także świetna zabawa zespołowa, pomagająca budować więzi.
Studenci pracując na materiale historycznym, poznali historię Starego Miasta, pl. Zamkowego,  Krakowskiego Przedmieścia i okolic Warszawy – nierozerwalnie złączonych z historią Warszawy od początków jej stołeczności, aż po utratę niepodległości w 1795 roku. Dodatkową inspiracją dyskusji była prezentacja w postaci zdjęć historycznych grafik, obrazów i ilustracji. Miejsca powiązane z treścią  zdarzeń historycznych naświetlały klimat mieszczańskiej i sarmackiej Warszawy. Uczestnicy zajęć poznali codzienne życie mieszczan i patrycjuszy,  szlachty i magnaterii – ich przywary, tajemnice oraz ciemne sprawki z kart historii, towarzyszące możnym i możniejszym tamtych czasów. Zajęcia poprowadził pan Jacek Karwat.

Tworcy karwat