Chrzest Polski. Trudny wybór Mieszka.

13.12.2014

Sebastian Adamkiewicz

Choć przyjęcie chrześcijaństwa jest uważane za początek polskiej państwowości, decyzja o przyjęciu „zachodniej” wiary nie była dla Mieszka I łatwa. Przyjmując chrzest Mieszko I z jednej strony zyskiwał miejsce na arenie międzynarodowej, z drugiej jednak musiał liczyć się z buntem dotychczasowych elity. Dlaczego więc zdecydował się na taki krok i czy rzeczywiście pomógł on w budowie państwa?

W trakcie zajęć Studenci dowiedzieli się wiele o początkach Państwa Polskiego. Zapoznali się z przedhistorycznymi dziejami Polski, słowiańską kulturą i religią. Zdobyli także wiedzę dotyczącą znaczenia chrześcijaństwa w Europie zarówno w wymiarze kulturowym jak i politycznym. Ale przede wszystkim zastanawiali się, jakie pobudki kierowały Mieszkiem, gdy podejmował decyzję o chrzcie Polski.

mieszkoI