Spadkobiercy Czyngis - Chana, czyli polscy Tatarzy na Podlasiu.

22.03 gościem słuchaczy Dziecięcego Uniwersytet Ciekawej Historii był p. Dżemil Gembicki, polski Tatar, opiekun i przewodnik po meczecie w Kruszynianach.

Historia Tatarów jest bardzo burzliwa i zupełnie nieznana. A przecież żyjemy obok siebie od 600lat. Polscy Tatarzy czyli Polacy, których przodkowie byli Tatarami mają swoją niesamowitą kulturę, obyczaje, kuchnię. Warto je poznać i zrozumieć.

Tatarzy przyszli do Polski z Krymu. Szybko się tu zadomowili. Dali się poznać jako niezwykle dzielni i odważni żołnierze. Walczyli ramię w ramię z Polakami od Grunwaldu po II wojnę światową.

Typowo polskie słowo: ułan to słowo pochodzące z języka tatarskiego, oznaczające młodzieńca, junaka. Było to też nazwisko jednego z dowódców wojskowych w XVIIIw. Aleksandra Ułana. To tylko jedna z ciekawostek z wykładu, który był porywającą opowieścią o naszej mało znanej, ale piękniej karcie historii.

Pytaniom nie było końca, zwłaszcza że nasz gość przywiózł ze sobą mnóstwo pamiątek rodzinnych, a także potrawy kuchni tatarskiej, których próbowaliśmy na zakończenie.

DSCF5021mm