W poszukiwaniu Eldorado - rzecz o Inkach.

W poszukiwaniu Eldorado – to wykład informujący dzieci na temat nieznanych i nie omawianych w szkole faktów z zakresu odkryć geograficznych. Mianowicie podczas wykładu uczestnicy dowiedzieli się o wyprawie konkwistadorów pod przywództwem Pizzara, który wraz z 170 swoimi ludźmi pokonał imperium liczące 7 milionów osób. To co zastał Pizzaro można nazwać złotym rajem – eldorado, cywilizacją pełną wspaniałych ozdób, nowinek agronomicznych, niesamowitego zmysłu astronomicznego oraz technologii architektonicznej. Ważnym aspektem wykładu było poruszenie wątku miasta Machu Picchu. Młodzi słuchacze dowiedzieli się czym było kipu, jakie rośliny uprawiano, oraz jakie zwierzęta hodowano, a także dlaczego cywilizacja, która przeżywała świetność upadła po najeździe Europejczyków. Na koniec wykładu dzieci zapoznały się z dzisiejszym Peru, jako pozostałością po Eldorado.

Podsumowaniem wykładu było tworzenie plakatów przedstawiających cywilizację i kulturę Inków.

IMG 0683

Wykład odbył się 8.03 w Instytucie Archeologii UW, w grupie Poszukiwaczy, poprowadziła go p. katarzyna Radziwiłko.