A+ A A-

Podboje kolonialne. Polskie kolonie w Afryce.

Wykład o nieco przewrotnym tytule: „Podboje kolonialne. Polskie kolonie w Afryce” miał na celu przybliżenie Słuchaczom historii Polski ukazanej z mało znanej strony – ze strony walki o ziemię.
Dodatkowo celem wykładu było zapoznanie Słuchaczy ze strukturą terytorialną przedwojennej Polski. Jeden z przedwojennych/wojennych okręgów Armii Krajowej – Stanisławowski – ze względu na swój nieco zbliżony kształt, a także pewną „dzikość”, zyskał kryptonim Afryka. Na przykładzie tego terenu zostało wyjaśnione, dlaczego II RP nie były potrzebne kolonie i kraje zamorskie. Podczas wykładu prowadzący szczegółowo opisywał również polskie próby włączenia się w walkę o kolonie zamorskie, oraz próby stworzenia unikalnej polityki zasiedlania ziem wyludnionych, które znalazły się w granicach II Rzeczypospolitej.
Poprzez zestawienie faktycznych (choć nieudanych prób) włączenia się w kolonizację Afryki z zagospodarowaniem ziem, które Polska odzyskała w ramach swojej niepodległości z roku 1918, przedstawiona została historia tego, jak można, nie szukając daleko (co jest niebagatelnie ważne ze względu na koszty oraz związek kulturowy z Polską), podjąć próbę budowy nowoczesnego i silnego państwa.

Wykład pt "Podboje kolonialne. Polskie kolonie w Afryce." odbył się dnia 8.03 w Instytucie Historycznym UW, w grupie Twórców. Wygłosił go pan Grzegorz Hanula.

..__