Uniwersytet Warszawski i jego DUCH

Ostatnie spotkanie w tym roku akademickim miało za zadanie przybliżyć uczestnikom historię Uniwersytetu Warszawskiego założonego przez cara i króla Polski, Aleksandra I, 200 lat temu czyli w roku 1816. Rocznicę tego wydarzenia obchodziliśmy właśnie w mijającym roku akademickim 2016/2107.
Podczas zajęć uczestnicy spacerowali po terenie Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, który w większości składa się z budynków powstałych w pierwszej połowie wieku XIX. Towarzyszył nam Mim, zadający studentom DUCHa zagadki i rebusy związane z historią Uniwersytetu. Dzięki niemu między innymi odkryliśmy wspólnie tajemnice pięciu gwiazdek, które figurują w godle Uniwersytetu, a które wyobrażały pierwsze pięć fakultetów warszawskiej uczelni. Spacer po kampusie był pełen niespodzianek: przed dawną siedzibą Biblioteki Uniwersyteckiej zobaczyliśmy Fryderyka Chopina, szykującego się w podróż do Wiednia, zaś przy Pałacu Kazimierzowskim spotkaliśmy ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta. Opowiedział on nam o założeniu Szkoły Rycerskiej, która mieściła się na terenie dzisiejszego Uniwersytetu, a także nauczył nas elementarnych zasad etykiety w postaci wzorcowych dworskich ukłonów. Mogliśmy je wykorzystać podczas odbierania dyplomów na zakończenie zajęć w DUCHu, która to uroczystość zakończyła nasze spotkanie.

Zajęcia poprowadził pan Łukasz Przybyłek.

mim