A+ A A-

Warszawa z okien PASTy

pasta-nowa


W roku szkolnym 2017/2018 mamy nietypową ofertę dla warszawskich szkół. Serdecznie zapraszamy klasy VI oraz VII szkół podstawowych na spotkania z historią Warszawy, które odbywać się będą w budynku PASTy.

Budynek PASTy powstał na początku XX wieku, w czasie gdy Polska znajdowała się jeszcze pod zaborami - w 1908 roku. Był wówczas nie lada sensacją - najwyższym budynkiem w Warszawie, kolejnego równie wielkiego trzeba by szukać naprawdę daleko.  Był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń, z jego okien obserwowano rozwój stolicy zarówno architektoniczny jak i technologiczny - dostępne coraz nowe rozwiązania, coraz łatwiejsza komunikacja między ludźmi. To tutaj powstała nowoczesna centrala telefoniczna  - Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna. To ona dała budynkowi używaną do dzisiaj nazwę PASTa. Była ona także świadkiem wydarzeń dramatycznych, takich jak niezwykle krwawe walki o budynek prowadzone przez Powstańców Warszawskich w sierpniu 1944 roku. W końcu z najwyższego budynku w Polsce stała się jednym z wielu, nie wyróżniając się szczególnie i ginąc w cieniu pobliskiego Pałacu Kultury. Jest on jednak nadal ważnym miejscem stolicy, dlatego warto znać jego historię.

Każda klasa zostanie zaproszona do odwiedzenia dostojnego jubilata - budynku, który w 2018 obchodził będzie 110 rocznicę ukończenia budowy - dwukrotnie, w ostępach około miesiecznych.
Każda wizyta (spotkanie warsztatowe) będzie trwała dwie i pół godziny, podczas których uczniowie poznają dwa kolejne etapy w życiu budynku oraz w życiu Warszawy.

Tematy warsztatów to:
1) Pierwszy warszawski wieżowiec - architektoniczny rozkwit stolicy
Warsztat obejmujący powstanie budynku, a także późniejszy rozwój architektonicznego miasta w okresie XX-lecia. Szczególny nacisk położny zostanie na historię dwóch wysokościowców: PASTy i Prudentialu, ale nie tylko. Pojawił się też budynek Dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej, który znajdował się w pobliżu.
2) Tu centrala - o rozwoju komunikacji w Warszawie
Warsztat dotyczący również okresu przedwojennego, ale koncentrujący się na rozwoju sieci telefonów, na tym jak wyglądały ówczesne aparaty, czym były centrale telefoniczne. Dodatkowo, pojawią się tu informacje związane z pocztą i telegrafem.
3) PASTa w ogniu - Powstanie Warszawskie na Zielnej
Warsztat poświęcony wojennej historii budynku. W czasie zajęć dzieci poznają przebieg walk o PASTę podczas Powstania Warszawskiego i szczegóły całej akcji. Zajęcia obejmować będą także Powstanie i sytuację wówczas w dzielnicy Śródmieście, jako tło dla wspomnianej wyżej akcji.
4) W cieniu giganta - powojenne losy Śródmieścia
Zajęcia o odbudowie Warszawy, z uwzględnieniem tego jak zmienia się przede wszystkim centrum miasta - wyburzenia kamienic, pojawienie się Pałacu Kultury, zmiany w siatce ulic.

Spotkania - warsztaty będą miały aktywny charakter. Uzupełnione będą przez prezentację multimedialną, nagrania dźwiękowe i video z epoki oraz rekwizyty. Uczniowie będą włączeni w prowadzenie lekcji wykonując zadania, przedstawiając efekty swojej pracy oraz tworząc własne, plastyczne podsumowanie całego cyklu - w postaci kolażu.

Podczas zajęć grupy uczniów tworzyć będą kolaż w dużym formacie pt. "Warszawa z okien PASTy". Będzie to praca zbiorowa ukazująca najważniejsze wydarzenia, o których była mowa podczas zajęć. Technika pracy będzie dowolna - wykorzystane będą mogły być stare zdjęcia PASTy dostarczone przez Fundację, fragmenty wydrukowanych map, a także elementy stworzone samodzielnie przez uczestników - rysunki, wyklejanki, napisy, elementy komiksów. Praca ta rozwijać będzie umiejętność działania w grupie, umiejętność oceny wydarzeń i doboru najistotniejszych, będzie także rozwijać kreatywność. Kolaż będzie zarówno pamiątką z warsztatów dla uczniów, a także formą przybliżenia budynku oraz jego historii pozostałym uczniom w szkole, nie biorącym bezpośrednio udziału w projekcie. Zapoznając się z wywieszonymi w szkole pracami poczują się oni zaintrygowani pokazaną tam tematyką.

Każdy uczeń oraz każda klasa biorąca udział w projekcie otrzymają dyplom potwierdzający udział i zaangażowanie w projekt. Dla uczniów będą miały one formę wydruku a5, natomiast dla klas będą one miały format a4 i będą oprawione w antyramy.

Najciekawsze prace opublikowane zostaną na stronie internetowej Fundacji oraz na jej profilu na Facebooku.

Każda klasa zostanie zaproszona na zajęcia dwukrotnie, każde spotkanie będzie trwało 2,5 godziny, podczas których omówione zostaną dwa spośród w/w tematów. Pierwsze zajęcia odbędą się w październiku 2017 r.

Spotkania odbywać się będą w terminach ustalonych ze szkolnym koordynatorem projektu.

Zgłosić się do projektu można wysyłając FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

DLA KLAS Z WARSZAWSKICH SZKÓŁ UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY

logo biale wspolfinansowanie

..__