Historia? Co to takiego?

Na pierwszych w tym roku akademickim zajęciach Obserwatorzy spotkali się w Instytucie Historycznym UW, by szukać odpowiedzi na pytanie „Historia, co to takiego?”. W ożywionej dyskusji z doktorem Markiem Olkuśnikiem najmłodsi studenci „DUCHa” doszli do wniosku, że historia to nie tylko minione czasy, ale także nauka zajmująca się badaniem przeszłości. Podczas zajęć Słuchacze poznali podstawy warsztatu historycznego – wspólnie zastanawiali się, czego można się dowiedzieć, korzystając z rozmaitych źródeł historycznych. Okazało się, że różne przedmioty kryją w sobie nadzwyczaj interesujące informacje. Wystarczy tylko zadać im odpowiednie pytania. Odkopana w ogródku lufa pistoletu przypomni nam o bitwie, która została stoczona w tym miejscu dwieście lat temu. Granat, odkryty przypadkiem w wiejskiej stodole to znak, że podczas wojny ukrywali tu swą broń partyzanci. Medale, spoczywające w szufladzie dziadka, są dowodem zasług, które były jego udziałem. A dawny ubiór może przybliżyć nam modę z odległej przeszłości. Poruszenie na twarzach Słuchaczy świadczyło o tym, że pierwszy kontakt z historią był nadzwyczaj emocjonujący.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie był dr Marek Olkuśnik, historyk, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Bada dzieje dawnych turystów, wczasowiczów i podróżników. Zajmuje się także historią Warszawy. Sam stara się wiele podróżować. Każda jego podróż jest także wyprawą w przeszłość.

Obserwatorzy 2