Z czego składa się pisanka, czyli o zwyczajach wielkanocnych

Na początku wykładu razem ze Studentami obwieściliśmy, za pomocą tradycyjnej kołatki, początek świąt Wielkiej Nocy. Ponieważ wykład odbywał się w przeddzień niedzieli palmowej zwanej także wierzbą, omówiliśmy zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi, przy tej okazji Słuchacze poznali legendę, która wyjaśnia, dlaczego w plamach wielkanocnych tak często występuje wierzba a nie ma w nich prawie nigdy topoli. Wielkanoc to święto wiosny, święto przebudzenia się natury do życia. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, jak najprościej obliczyć datę Wielkiej Nocy i dlaczego nie może ona wypaść wcześniej niż 22 marca.
Następnie omówiliśmy najpiękniejsze polskie zwyczaje barwienia jajek na wielkanocne kraszanki i pisanki. Studenci dowiedzieli się, czym różni się metoda rytownicza od metody batikowej oraz jak, wykorzystując dary natury, zabarwić jajka na przeróżne kolory.
Nie zabrakło opowieści o staropolskim obyczaju śmigusa-dyngusa, który jak się okazało łączy elementy zarówno Walentynek jak i Halloween. Uczestnicy wykładu samodzielnie wykonali swoją własną pisankę, wycinając z papieru wzory znane z ludowych haftów i naklejając ją na kolorowe kartki.
Na zakończenie wszyscy zostali wysmagani świąteczną gałązką – tak jak każe obyczaj, po łydkach :)

Psanki
Pisanki2