A+ A A-

Poczet Władców Polski

AUDYCJA

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii wraz z Polskim Radiem Dzieciom realizuje audycje dotyczące władców Polski. Audycji można posłuchać w każdą sobotę o godzinie 14.00 w cyklu Dawno, dawno, temu... prowadzi ją pani redaktor Marta Powałowska, a na jej pytania oraz na pytania dzieci odpowiadają wykładowcy znani Wam bardzo dobrze z zajęć DUCHa - dr Sebastian Adamkiewicz, Marcin Chodorowski, dr Marek Olkuśnik. Posłuchajcie!

poczet  Poczet Władców Polski Przewodnikami po tej fascynującej, historycznej podróży, będą wykładowcy z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Jeśli chcecie się dowiedzieć jaka jest różnica między rodem a dynastią, czy każdy władca był królem i czym są insygnia królewskie, słuchajcie naszej audycji już od 14.00. Zaprasza Marta Powałowska.
mieszkoI Mieszko I Kim był, gdzie mieszkał i kiedy żył? Czym wsławił się w historii naszego kraju oraz dlaczego nazywamy go pierwszym władcą Polski, chociaż nie był królem? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszej audycji "Dawno, dawno temu..."
chrob

Bolesław
Chrobry

Kiedy się urodził i czyim synem był Bolesław Chrobry? Jakie niezwykle ważne wydarzenia miały miejsce za czasów jego rządów w Polsce? Czym był i kiedy miał miesce zjazd gnieźnieński? Co oznacza przydomek Chrobry i z jakiego powodu został nadany właśnie temu władcy? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pierwszego króla polski, usłyszycie w programie "Dawno dawno temu".
 mieszkoII Mieszko II
Lambert
Mieszko II Lambert był następcą Bolesława Chrobrego. Kiedy rzadził naszym krajem? Czy miał jakieś swoje ulubione danie i w co bawiono się na jego dworze? Tego wszystkiego dowiecie się w najbliższym odcinku, na który zapraszamy w sobotnie popołudnie :)
odnowiciel Kazimierz Odnowiciel Dlaczego nadano mu taki, a nie inny przydomek i co oznacza imię Kazimierz, które po raz pierwszy pojawia się wśród władców polskich? Czy Kazimierz Odnowiciel był tylko księciem, czy może królem? Spróbujemy dowiedzieć się także, czy nasz bohater miał jakąś swoją ulubioną piosenkę oraz co wspólnego z tym władcą ma miejscowość znajdująca się w Wielkopolsce, o nazwie Pobiedziska.
smialy Bolesław Śmiały Dlaczego właśnie ten władca ma dwa przydomki? Czy znaczy to, że historycy nie mogą się zdecydować, czy jest ku temu jakiś inny powód? Co działo się za panowania Bolesława Śmiałego w naszym kraju, dowiecie się słuchając audycji.
herman Władysław Herman i Zbigniew Jak potoczyły się losy Zbigniewa i kim był jego brat Bolesław? Który z braci okazał się lepszym politykiem?
krzywousty Bolesław Krzywousty Czy ten władca już się koronował? Jakim chłopcem był w dzieciństwie? Kim jest wasal, lennik, senior oraz czy udało się Bolesławowi Krzywoustemu odzyskać dostęp do Morza Bałtyckiego?
krzywousty Bolesław Krzywousty cd. Na czym polegał słynny testament Krzywoustego i jaki etap w historii naszego kraju zapoczątkował? To zagadki, które dzisiaj rozszyfrujemy. Powiemy sobie jeszcze o tym, którzy synowie otrzymali jakie regiony Polski i jak od tej pory będziemy te regiony nazywać (dzielnice).
wygnaniec Władysław Wygnaniec Po 1138 roku w Polsce rozpoczyna się okres rozbicia dzielnicowego, a co za tym idzie Polska zostaje podzielona na dzielnice, którymi władają synowie Bolesława Krzywoustego. Każdy z czterech synów otrzymuje zapisaną dla siebie w testamencie ojca dzielnicę. Dodatkowo najstarszy z nich uzyskuje władzę nad pasem ciągnącym się wzdłuż Polski, nazywanym dzielnicą senioralną, uzyskując w ten sposób miano Seniora. Czy Władysław bez przeszkód władał w Polsce jako senior? Jakie miał plany względem swoich braci i dlaczego nie udało mu się uniknąć losu wygnańca?
kedzierzawys Bolesław Kędzierzawy Co dzieje się w Polsce po Władysławie Wygnańcu? Otóż seniorem w kraju zostaje właśnie Bolesław Kędzierzawy. Jakie ziemie w kraju przechodzą pod jego władzę? Czy młodsi bracia sprzeciwili się jego rządom? W jaki sposób Bolesław Kędzierzawy poradził sobie z atakującymi jego dziedziczną dzielnicę, czyli Mazowsze, Prusami i czy przydomek tego władcy jest związany z jego zamiłowaniem do ładnych fryzur? Porozmawiamy również o tym, jakie kolory strojów były najpopularniejsze w epoce, w której żył nasz bohater.
MieszkoIIIs Mieszko III Stary Co działo się w Polsce, kiedy został on seniorem i czy w jakiś sposób zmieniło się podejście do senioratu w kraju? Dlaczego władca ten otrzymał przydomek Stary i co takiego z jego czasów przetrwało do dziś?
sandomierski Henryk Sandomierski Dowiemy się, dlaczego władcy Ci otrzymali takie właśnie przydomki oraz co na ich temat napisali kronikarze, a także czym jest krucjata. Naturalnie przypomnimy sobie również, nad jakimi konkretnie ziemiami panowali synowie Bolesława Krzywoustego.
brodaty Henryk Brodaty, Henryk Pobożny Jaką dzielnicą rządzili Ci władcy początkowo oraz dlaczego warto poznać ich historię? Dowiecie się także, jak brzmiało pierwsze zdanie zapisane po polsku i gdzie je zapisano, a także kim był zasadźca i jaką funkcję sprawował w ówczesnych miastach.
konrad mazowiecki Konrad Mazowiecki Co spowodowało, że sprowadził do Polski Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków oraz jak zakończyły się jego walki o władzę zwierzchnią w Polsce?
lokietek Władysław Łokietek

Władysław Łokietek urodził się w czasie, kiedy Polska była podzielona na wiele kawałków, którymi rządzili różni władcy. Młody książę był jednak mądrym, a przede wszystkim sprytnym władcą. W pierwszym okresie panowania został zmuszony do opuszczenia Polski przez króla Czech i władcę Krakowa - Wacława II. Według legendy schronienie znalazł wówczas w jednej z grot, blisko granicy ze Śląskiem, skąd miała przyjść pomoc dla księcia.

Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać nawet 6 tygodni. Kiedy pewnego dnia koło jaskini przechodzili rycerze, którzy na polecenie Wacława szukali polskiego księcia, uciekiniera ocaliła pajęczyna, znajdująca się u wejścia do groty. Jeźdźcy sądzili, że jeśli pajęczyna nie została zerwana to nikogo tam nie ma. Łokietek utrzymywał zaś łączność z Krakowem za pomocą gołębi pocztowych, a po śmierci konkurenta wrócił do Krakowa.

Na pamiątkę pobytu przyszłego króla w grocie ojcowskiej nazwano ją Grotą Łokietka.

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__