Czy to Marco Polo otworzył okno na świat?

Na początku zajęć nasi mali Studenci wymieniali  wymarzone cele swoich podróży oraz te miejsca, w które nigdy nie chcieliby pojechać. Odpowiadali też na pytanie, dlaczego gdzieś chcą się wybrać, a gdzie nie. Okazało się, że w obu grupach pojawiały się podobne kraje/obszary, nawet motywacje bywały podobne. Ponadto, Studenci chętniej wybraliby się do krajów europejskich a unikaliby podróży w bardziej odległe rejony. Następnie wykładowca przybliżył im sylwetkę Marco Polo, opowiedział o trasie jego wędrówki oraz pokazał bogato ilustrowany XIV-wieczny opis jego podróży. Dzielni Słuchacze zapoznali się XV-wieczną mapą, szukali na niej znanych sobie miejsc oraz zobaczyli, jak oznaczano dalekie lądy – okazało się, że na mapie zamieszkują je smoki, gryfy czy Amazonki.  Opowieści o tajemniczych ludach i zwierzętach opisanych przez Marco Polo – pigmejach, psiogłowcach, smokach czy jednorożcach, budziły emocje, lęk, niedowierzanie, ale też uśmiech. Słuchacze, szybko doszli do wniosku, że przecież Marco Polo nie mógł widzieć tych zwierząt, na pewno jednak słyszał o nich w Europie. Wniosek z zajęć był niezwykle prosty: skoro zatem Marco Polo nie bał się podróżować mimo różnych niebezpieczeństw, także tych wyimaginowanych, nie należy oceniać różnych krajów przez pryzmat popularnych a często krzywdzących opowieści na ich temat.

Marco Polo Poszukiws 12.12