Jak Bizantyjczycy zdobyli jedwab – średniowieczna afera szpiegowska

Jedwab to wyjątkowa tkanina, której sposób produkcji pozostawał przez tysiąclecia wyłącznym sekretem Chińczyków. O tym, jak Bizantyjscy mnisi zdobyli tę tajemnicę i przekazali swemu cesarzowi, dowiedzieli się Studenci DUCHa. Podczas zajęć poznali nie tylko historię jedwabiu, odkrytego przez przypadek przez japońską cesarzową, Jedwabnego Szlaku, ale także właściwości i zastosowania tego wyjątkowego materiału w różnych okresach dziejów. Ponadto młodzi Studenci dokonały giełdowego zestawienia aktualnych cen jedwabiu i innych tkanin naturalnych. Zaś na koniec zajęć wcielili się w rolę kupców wędrujących Jedwabnym Szlakiem, których zadaniem było zapamiętać najważniejsze miasta na drodze karawan i ułożyć z pamięci odpowiednią marszrutę. Wykład uświetnił rekonstruktor historii w stroju bizantyjskim.
Zajęcia prowadził Hubert Sztaba, uczestnik licznych misji archeologicznych (Niemcy, Izrael, Polska).

jedwab