Z wizytą u państwa Arnolfinich. Czyli jak się żyło w średniowiecznym mieście?

To był niezwykle poważny wykład. Miał on na celu zaznajomienie uczestników z metodologią badania źródła ikonograficznego. Dzięki poznaniu społeczno-gospodarczego tła rozwoju Brugii w XV w., nasi Studenci zostali zaznajomieni z realiami życia w późnośredniowiecznym mieście. Poznali nie tylko przyczyny, ale i skutki obrotu wielkimi sumami pieniędzy – zobaczyli luksusowe przedmioty, drogie i kunsztowne obiekty fundowane sobie przez mieszczan bogatego miasta. Takim przedmiotem jest obraz pod tytułem Portret pary Jana van Eycka, uważany za portret Arnolfinich, jeden z najważniejszych przykładów portretu w sztuce europejskiej. Studenci DUCHa w trakcie zajęć opisali jego warstwę symboliczną, identyfikując poszczególne symbole ukryte na obrazie. Wykładowca, z pasją opisując obraz, pokazał, że dzieło sztuki można interpretować nie tylko jako „tekst”, pełen odniesień i ukrytych symboli, ale również poprzez pryzmat źródeł historycznych, takich jak miejskie zapiski czy inwentarze. Co wynikło z tej analizy?
Że Portret pary był raczej obiektem ostentacji bogactwa, a te jego szczegóły, które interpretujemy jako mające symboliczną warstwę, można ukazać jako służące ukazaniu bogactwa fundatorów.
Wykład poprowadził pan Marcin Bogusz.

z wizytą u panstwa 1