A+ A A-

Wikingowie, żeglarze i żołnierze.

Wikingowie - fakti i mity

Wikingowie - nieustraszeni żołnierze, wspaniali żeglarze, którzy jeszcze przed Kolumbem dotarli do Ameryki. To wiemy o nich wszyscy. Podczas wykładu, który odbył się w Warowni Wikingów Jomsborg Twórcy dowiedzieli się także wielu mniej znanych faktów. Wikingowie mieli także swoje osady na terenach polskich, a w swoje szeregi przyjmowali często także Słowian. Jako najemni żołnierze walczyli ramię w ramię z drużyną Bolesława Chrobrego. Prowadzili także ożywiony handel ze Słowianami oferując im przede wszystkim solone ryby ale także doskonałe i niezwykle drogie miecze. Podczas zajęć słuchacze mieli także okazję podziwiać pokaz strzelania z historycznego łuku oraz pokaz walki w wykonaniu członków drużyny Jomsborczyków.

Wykład poprowadził Jarl - czyli Stanisław Wdowczyk

jomsborg7

 Co oznacza słowo „wiking”?

Określenie wiking prawdopodobnie wywodzi się ze staronordyjskiego słowa vik, które oznaczało zatokę. Historycy łączą też to słowo ze staroangielskim słowem wic oznaczającym obóz handlowy (bo wikingowie nie tylko walczyli, ale także handlowali!). Sami wikingowie używali słowa viking dla określenia zamorskiej wyprawy, a członków takiej eskapady nazywali víkingr.

Trzeba także pamiętać o tym, że w różnych częściach świata wikingowie byli nazywani inaczej.

Anglosasi nazywali ich Dene, co oznaczało po prostu Duńczycy, bo właśnie z tego kraju najwięcej wikingów docierało na Wysypy Brytyjskie. Niemcy natomiast nazywali ich ludźmi popiołów (Ascomanni), Celtowie znali ich jako „ludzi wody” (Lochlannach). Słowianie nazywali wikingów Waregami lub Rusami.

Zwani też byli Normanami, czyli „ludźmi północy”.

dgdfg

Źródło: Viking Arms and Armor Autor: Helgi Halldórsson from Reykjavík, Iceland/Wikipedia

Skąd pochodzili wikingowie?

Wikingowie pochodzili ze Skandynawii – mroźnego półwyspu, który dla ówczesnych Europejczyków był końcem znanego im świata. W późniejszym okresie z wikińskich królestw powstaną takie państwa jak: Dania, Szwecja, Norwegia, a także Islandia, która była skolonizowana przez Wikingów.

Dlaczego Wikingowie urządzali wyprawy łupieżcze?

Wynikało to przede wszystkim z tego, że Skandynawia była uboga i mało było w niej ziemi, którą można było uprawiać. Jednocześnie liczba osób ją zamieszkująca stale rosła, co powodowało napięcia i wypychanie młodych wojowników w poszukiwaniu ziemi dla siebie. Ważnym elementem, który zachęcał wikingów do najazdów na ziemie Europy Zachodniej, było także to, że królestwa tam istniejące były słabe i w stanie anarchii, a jednocześnie posiadały liczne bogactwa – tak łatwy łup przyciągał wielu śmiałków. W tym samym okresie Europa doświadczała także najazdów Arabów i Węgrów, których konne zagony zapuszczały się aż do Francji.

Czy wikingowie nosili hełmy z rogami?

Nie J Jest to wymysł XIX wieku, kiedy w okresie romantyzmu wracano m.in. do wczesnego średniowiecza, trochę je koloryzując. Możliwe, że takie rogi pojawiały się podczas uroczystości czy świąt, podobnie jak u Galów i innych ludów celtyckich.

Czy wikingowie odkryli Amerykę?

Raczej pewnym jest, że tam dopłynęli i założyli osady na jej północnej części. Wikingowie byli świetnymi żeglarzami, często zakładali kolonie w odkrytych miejscach. Zrobili to także na Grenlandii (wtedy to klimat był tam łagodniejszy, stąd pochodzi nazwa, czyli „zielona kraj”), a stamtąd mieli już „rzut kamieniem” do nowego kontynentu. Niestety konflikty z tubylcami i odległość od domu spowodowały, że ich osady szybko upadły.

Era wikingów

Ciężko ustalić dokładne daty, w których ramach moglibyśmy zamknąć erę walecznych najeźdźców z północy. Prawdopodobnie już w VII i VIII wieku Skandynawowie prowadzili handel, a także urządzali pierwsze wyprawy wojenne. Na początku były one organizowane w obrębie Morza Bałtyckiego – np. na tereny dzisiejszej Łotwy. Historycy za datę rozpoczynającą erę wikingów zazwyczaj uznają rok 793, kiedy to złupili oni klasztor w Lindisfarne w północnej Anglii. Za datę kończącą łupieżcze wyprawy Normanów zazwyczaj przyjmuje się rok 1066. Wtedy to na ziemiach angielskich doszło do dwóch wielkich bitew: pod Stamford Bridge został pokonany i zginął król Norwegii Harald III Hardraada, który jest nazywany „ostatnim wikingiem”, jego zwycięzca, król anglosaski Harold Godwinson, niecały miesiąc później zginął w bitwie pod Hastings, gdzie zostały pokonany przez Wilhelma Zdobywcę – potomka wikingów, którzy stworzyli swoje księstwo w północnej Francji.

Koniec ery wiązał się także z przyjmowaniem przez wikingów chrześcijaństwa, które mocno ograniczyło łupieżcze zapędy normańskich władców. Trzeba też dodać, że europejskie królestwa stawały się coraz silniejsze i wikingom ciężko było znaleźć łatwe miejsca do grabieży.

 

fgfg

Główne trasy podróży wikingów I ziemie przez nich zajęte. Source: Own work Author:Bogdan/Wikipedia

 

Czyli można przyjąć, że era wikingów trwała od końca VIII wieku, aż do połowy wieku XI.

Należy pamiętać jednak o tym, że potomkowie wikingów nadal odgrywali ważną rolę w różnych częściach Europy. Normanowie siali postrach w basenie Morza Śródziemnego – ród de Hauteville rządził Sycylią i południową częścią Półwyspu Apenińskiego. Jednym z jego najwybitniejszych przedstawicieli był Boemund I, uczestnik pierwszej wyprawy krzyżowej, który miał ambicje zostać cesarzem bizantyjskim. Ostatecznie zdobył dla swojego rodu Antiochię. Pamiętać też trzeba o wikingu imieniem Ruryk, który założył na Rusi dynastię Rurykowiczów – rządzili oni w Rosji aż do XVII wieku!

 

vvb

Obraz pod tytułem: Ein Wikingerüberfall. Autor: Ferdinand Leeke

 

Szukasz ciekawych zajęć dla dziecka w Warszawie?

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii to zajęcia dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z zakresu historii Polski i historii świata.

  •  - Wykłady, warsztaty, gry i symulacje historyczne
  •  - Doskonali wykładowcy
  •  - Mnóstwo rekwizytów
  •  - Interdyscyplinarna tematyka: historia, historia sztuki, geografia polityczna, filozofia, etnografia i inne

Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia z historii życia codziennego, stosunków społecznych, obyczajów. Wykładowcy w przystępny i ciekawy sposób opowiadają o złożonych procesach, które wpływały i nadal wpływają na losy świata.
Absolwenci DUCHa lepiej rozumieją teraźniejszość, kojarzą fakty, wyciągają wnioski, analizują, potrafią myśleć krytycznie. Są tolerancyjni i otwarci. Znajomość historii potrafią wykorzystać w wielu
dziedzinach życia.

Znakiem rozpoznawczym Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii są zajęcia utrzymane na najwyższym poziomie merytorycznym. Współpracownikami i wykładowcami są pracownicy akademiccy, ludzie sztuki, kultury, pasjonaci danej dziedziny: archeolodzy, antropolodzy, historycy, podróżnicy. Są to wspaniali, młodzi, doświadczeni w pracy z dziećmi, ludzie.

 

Zostań słuchaczem DUCHa 2

Bibliografia: 

Młot i krzyż. Nowa historia wikingów - Robert Ferguson, 

Wikingowie - Peter G. Foote, David Mackenzie Wilson, 

Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów - Władysław Duczko.  

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__