Marzanna, śmigus-dyngus i Noc Kupały

Skąd pochodzi Marzanna? Czy śmigus-dyngus to tylko lanie wody? Co dzieje się w tajemniczą Noc Kupały? Młodzi studenci odpowiedzi na te i inne pytania podczas wykładu poświęconemu świętom, tradycjom i obrzędom słowiańskim, które w nieco zmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele współczesnych elementów kultury łączy nas ze słowiańszczyzną i ile z naszych tradycji zawdzięczamy dawnym Słowianom. Podczas wykładu nie zabrakło elementu plastycznego – dzieci miały okazję samodzielnie wykonać karaboszki, czyli tradycyjne maski używane podczas Dziadów, święta zmarłych.
Zajęcia prowadziła edukatorka ze stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Zachęcamy do zapoznania się z innymi edukacyjnymi działaniami stowarzyszenia pod adresem www.etnograficzna.pl

oberw9

Obserw8