Kije wystające z wody? O tym jak dzieci pomogły w odkryciu Biskupina.

11.10.2014 i 18.10.2014

Katarzyna Radziwiłko

Zajęcia poświęcone były dziejom największego i najlepiej rozpoznanego grodu znajdującego się na terenie Polski. Biskupin, nazywany często „polską Troją”, dostarczył najpierw archeologom, a następnie całemu społeczeństwu, wiedzy na temat funkcjonowania społeczności pradziejowych żyjących w epoce brązu. Niezwykły był sposób odkrycia Biskupina przez dzieci, które, po zauważeniu pali wystających z wody, pokazały to miejsce nauczycielowi i w ten sposób, w okresie międzywojennym XX wieku, doszło do rozpoczęcia wielki badań archeologicznych. Dzisiaj, na podstawie znalezisk, rekonstruowane są poszczególne elementy grodu oraz odtwarzane jest życie jego mieszkańców.

Podczas wykładu Słuchacze zapoznali się dziejami Biskupina. Poznali jego historię, funkcję, poznali sposób życia ludzi przed wiekami. Dowiedzieli się również, co prawdopodobnie doprowadziło do upadku grodu oraz, w jaki sposób Biskupin został odkryty i na nowo zaistniał.

Na zajęciach Słuchacze robili sałatkę ze składników znanych mieszkańcom Biskupina. Kosztowali podstawowego ówczesnie pożywienia czyli kaszy, próbowali również tkać na pradawny sposób, robić siekierę z kamienia oraz wypłatać sznur z łodyg pokrzyw.

biskupin2

biskupin