Czym jest Mihrab?

22.03 gościem słuchaczy Dziecięcego Uniwersytet Ciekawej Historii był p. Dżemil Gembicki, polski Tatar, opiekun i przewodnik po meczecie w Kruszynianach.

Historia Tatarów jest bardzo burzliwa i zupełnie nieznana. A przecież żyjemy obok siebie od 600lat. Polscy Tatarzy czyli Polacy, których przodkowie byli Tatarami mają swoją niesamowitą kulturę, obyczaje, kuchnię. Warto je poznać i zrozumieć.

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było wierze Tatarów, gość opowiadał o tym w jaki sposób budowany jest meczet, jak się nazywają jego poszczególne części, co wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni (Mihrab). Była mowa także o muzułmańskich nakazach dotyczących posiłków (wierni nie mogą np. jeść węgorzy, które żywią się padliną) oraz o wielu innych ciekawych zwyczajach. Jako rekwizyty p. Dżemil przywiózł elementy tradycyjnego tatarskiego stroju, różne wydania Koranu, w tym zupełnie miniaturowe, mniejsze od pudełka z zapałkami. Jednak największą atrakcją były tradycyjne tatarskie potrawy do spróbowania.

dżemilm